poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Se zhoršováním sluchu lze bojovat

20.11.2018

Sluch slábne především s postupujícím věkem a při vystavování velmi hlasitým zvukům, ale je ovlivňován i mnoha dalšími faktory, například některými léky. Které to jsou a jak se vyhnout jejich negativnímu vlivu?

Léčiva. Volně prodejná léčiva s acetaminophenem, ibuprofenem a kyselinou acetylsalicylovou mohou ve vysokých dávkách nebo při dlouhodobém používání vést ke zvýšenému riziku ztráty sluchu nebo tinnitu (zvonění v uších). S poškozením sluchu jsou spojena i některá antimalarika. Aminoglykosidová antibiotika, dnes již předepisovaná jen při velmi vážných infekcích, a chemoterapeutický cisplantin mohou sluch poškodit velmi vážně a často trvale.

Infekce, ať už virové nebo bakteriální, mohou sluch poškodit někdy velmi rychle a bez okamžité léčby o něj můžeme i přijít. Jedná se o ušní záněty, ale i o záněty dýchacích cest.

Při jakémkoli oslabení sluchu se ihned obraťte na lékaře. Pohotově nasazená správná léčba může vážnou situaci odvrátit. Důležitá je i léčba samotné infekce.

Ušní maz může vyvolávat problémy se sluchem v případě, že vytvoří kompaktní zátku, která ucho částečně ucpe. To se často stává osobám se sluchovými pomůckami. Obecně je třeba uši čistit opatrně, protože i vatovou tyčinkou lze maz zatlačit do hloubky a zapříčinit ucpání. Zaznamenáte-li oslabení sluchu a máte-li neobvyklé pocity v uchu, jděte za lékařem. Ten vás může po prohlídce odkázat na otorhinolaryngologa. Zkušený odborník umí ušní maz snadno změkčit a bezpečně jej z vašeho ucha vyjmout.

Cukrovka. Ztráta sluchu je u diabetiků dvakrát častější než u zbytku populace, protože nemoc může poškodit cévy zásobující vnitřní ucho.

Osteoporóza může poškodit drobné kosti v uchu, ale s rizikem ztrátou sluchu se pojí i vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu. To je další z důvodů, proč je třeba dbát na správnou a důslednou léčbu.

Nezdravý životní styl také ovlivňuje sluch. Nedávná japonská studie ukázala, že kuřáci jsou vystaveni o 50 % vyššímu riziku sluchových problémů než nekuřáci. Jiné výzkumy spojily se ztrátou sluchu také nedostatek pohybu a další podobné faktory. Vědci rovněž zjistili, že osoby, které se dlouhodobě soustředí na diety založené na konzumaci ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, mají o 30 % nižší riziko ztráty sluchu než ostatní. Nelze sice hovořit o přímých a nesporných souvislostech, ale je zřejmé, že zdravý životní styl podporuje zdraví celého organismu a všech jeho orgánů, včetně ucha.

Související články