poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vaše telefonní číslo může být zneužito tzv. spoofingem

21.11.2018

Spoofing je případ, kdy někdo cíleně použije vaše telefonní číslo jako identifikaci při volání jiným lidem. V současnosti neexistuje spolehlivý způsob, jak se mu bránit, upozorňuje francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

Když vám začnou volat lidé, že od vás mají nepřijatý hovor, kterého si nejste vědomi a není ani uveden ve výpisu volání vašeho mobilu, stali jste se možná obětí telefonního spoofingu. Když těmto lidem někdo v rámci marketingové či jiné obvolávací akce telefonoval, nastavil vaše číslo jako to, které se u nich objevilo jako číslo volajícího.

Francouzský telekomunikační úřad (ARCEP) ve svém prohlášení z poloviny roku 2018 informoval o četných zneužitích soukromých telefonních čísel. Obvolávající společnosti pro to využívají různé neférové techniky Zadáním místního čísla nebo čísla s mobilní předvolbou se snaží zvýšit počet přijetí hovoru, uvést volaného v omyl, obelstít filtry blokování čísel, vyhnout se obvinění z obtěžování či nevyžádané reklamy, ale i omezením, která platí u některých hovorů z neevropských zemí.

Vzhledem k tomu, že tento neduh nebyl dosud dostatečně řešen, je obtížné proti němu bojovat. Žádný zákon spoofing ve skutečnosti nezakazuje. Podle francouzských nařízení by sice měl být majitel použitého čísla informován a s jeho použitím souhlasit, a pokud volající nerespektuje jistá pravidla, neměl by ve své činnosti pokračovat, ale jedná se o doporučení správného jednání a není určen žádný právní postih v případě jeho porušení. Na druhou stranu je krádež identity, včetně čísla telefonu jako osobního údaje, trestná. V případě spoofingu ovšem není pachatel vystopovatelný a je nemožné proti němu získat důkazy, tedy až na vzácné výjimky.

Při podezření na zneužití vašeho telefonního čísla se obraťte na svého telefonního operátora a problém mu nahlaste. Nejspíše vám poradí na přechodnou dobu číslo zablokovat nebo jej dokonce změnit. Lepší je nebezpečí spoofingu předcházet a své číslo neposkytovat jen tak někomu.

Související články