poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Fáze měsíce spánek ani chování neovlivňují. Jsou to pověry

22.11.2018

Nespavost způsobená úplňkem je zřejmě mýtus. Neexistují žádné důkazy ani vědecké studie potvrzující závislost mezi délkou spánku a novem či úplňkem.

Měsíc způsobuje příliv a odliv, to bylo prokázáno a bereme to jako samozřejmost. Stejně však mnozí věří na řadu dalších účinků Měsíce, například na růst či vypadávání vlasů. Nejrozšířenější jsou pověry spojené s úplňkem a náměsíčností nebo nespavostí. Rakouská organizace Medizin transparent se rozhodla ověřit (článek v původním znění naleznete zde), zda existuje vědecké potvrzení souvislosti mezi plnoluním a poruchami spánku.

Analyzované výzkumy byly založeny např. na pozorování v spánkové laboratoři nebo v domácím prostředí účastníků. Některé monitorovaly mozkovou činnost, jiné pohyb. Všechny si kladly za cíl zjistit, zda se délka spánku mění v závislosti na fázích měsíce. Shrnutí jejich závěrů ukazuje, že lidé nespí méně při úplňku nebo více při novoluní a že měsíc nemá vliv ani na dobu potřebnou k usnutí.

Aby výsledky takových výzkumů byly relevantní, je třeba brát v potaz mnohé další vlivy na lidský spánek – konzumaci alkoholu, stres, užívané léky, diagnostikované poruchy spánku apod. Pozorování je nutné provádět dlouhodobě, několik vybraných nocí nestačí. Důležité je také vědět, zda účastník věří ve vliv měsíce na spánek – je-li tomu tak, může se cítit neklidnější při úplňku jen proto, že o něm ví a očekává, že se mu bude špatně spát. V důsledku toho může usínat později a budit se dříve.

Medizin transparent neobjevila ani důkazy o vlivu měsíce na lidské chování nebo na zvýšení kriminality, na počet nehod nebo na množství porodů při úplňku. V závislosti na měsíčních fázích se neprojevují odlišně či v různé míře ani duševní nemoci.

Související články