poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ubytování v minipokoji může stát víc než v Hiltonu

30.11.2018

Minipokoje nabízejí zdánlivě levný nocleh v žádaných destinacích, ale cena za metr čtvereční je často překvapivě vyšší než v luxusním hotelu. Pocit skutečného pohodlí a pohody přitom většinou nevyvolají.

Mnohé hotelové řetězce v posledních letech lákají turisty na „malé pokoje za nízké ceny“. Britská spotřebitelská organizace Which? zjistila, že některé jsou menší než vězeňská cela a cena za ubytování se vyplatí jen málokdy. Jeden z navštívených hotelů například za jednolůžkový pokoj v londýnské čtvrti Soho vyžaduje 190 liber, ale v přepočtu na čtvereční metr je to cena o polovinu vyšší než za nejmenší apartmán v hotelu Ritz. Existují přitom i ještě dražší varianty. Cestovatelé si obvykle nevybírají ubytování podle ceny za jednotku plochy. Fakt, že obyčejné hotely účtují za své pokoje takto vysoké částky, je však na pováženou.

Zmenšování hotelových pokojů je silný mezinárodní trend. I Premier Inn či Hilton oznámily záměr uvézt na trh mikrohotelové značky. Někdo se tedy spokojí i s 8,5 m2 včetně koupelny s toaletou. Připlácí se za každodenní úklid, rychlé wi-fi připojení, televizi nebo dokonce za okno. Zákon v Severním Irsku stanoví pro dvojlůžkový hotelový pokoj minimální plochu 13 m2, což lze obejít nahlášením nehotelového typu ubytování. Ve zbytku Velké Británie neplatí, proto tam najdete i dvoulůžák o rozloze 6 m2 a bez oken. Vodu si v elektrické konvici uvaříte z pohodlí postele, při mytí rukou se můžete posadit na záchodovou mísu a okénko do světlíku vás ušetří hluku z ulice. Také plocha uvedená na booking.com může být zavádějící, když 40 % z ní zabírá sociální zařízení, a rezervace ubytování přes portál, kde nejsou žádné údaje o velikosti, může vést k nepříjemnému překvapení. Pak se třeba octnete v místnůstce, která je menší než průměrné parkovací místo nebo vězeňská cela.

Malé neznamená vždy levné

Which? upozorňuje na omyl, že malý pokoj musí být levný. Jako příklad uvádějí kolegové hotely Yotel, které najdete i na londýnských letištích. Jedná se o umně zařízené prostory, ale například na Heathrow se ubytujete v stísněném pokoji čtyřikrát dráž než v Premier Inn, který je nedaleko letiště, a levněji vás vyjde i velký pokoj v blízkém Hiltonu.

Související články