poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

I „přírodní“ laky na nehty obsahují škodliviny

6.12.2018

Tvrzení, že lak na nehty neobsahuje jisté toxické chemikálie, matou spotřebitele. Tyto látky jsou jednoduše nahrazeny jinými problematickými sloučeninami.

Spotřebitele se o nepříznivý vliv laků na nehty na zdraví zajímají. Výrobci se proto snaží snižovat obsah toxických složek, čímž se chlubí i na obalech. Označení většinou zahrnuje číslici, znamenající počet absentujících chemikálií, a anglické slovo „free“. Nicméně ani tvrzení na obale není vždy přesné a laky s novým složením nejsou nutně bezpečnější, jak ukázal výzkum zveřejněný v časopise Environmental Science & Technology Americké chemické společnosti.

Jedním z příkladů jsou plastifikátory – sloučeniny, které zlepšují ohebnost a odolnost laku proti poškrabání. Na začátku tisíciletí média věnovala pozornost plastifikátoru di-n-butylftalát (DnBP) a jeho negativnímu vlivu na plodnost a vývoj. Od té doby ho nahradily jiné látky. Na četných výrobcích se objevilo označení „3-free“, což znamenalo absenci tří toxických chemikálií – DnBP, toluenu a formaldehydu. Je možné koupit dokonce laky na nehty „13-free“. Neexistuje však jednotný systém označování, proto z názvu na první pohled nevyčtete, které látky v laku vlastně chybí.

Skupina vědců proto zkoumala látky, které lze používat místo DnBP, a přesnost informací udávaných na obale. Prověřeno bylo 40 různých laků na nehty. Závěry ukázaly, že většina výrobců již DnBP skutečně nepoužívá, ale často jej nahrazuje jinými problematickými látkami. Vědci upozorňují, že tvrzení o absenci některých jedovatých chemikálií v laku neznamená, že je lak méně toxický. Nově se například ukázalo, že i některé náhradní sloučeniny mohou škodit zdraví, například plastifikátor trifenylfosfát (TPHP). Odborníci proto doporučují sjednotit kritéria a způsob označení výrobků.

Související články