poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vaše lůžkoviny mohou obsahovat pesticid zakázaný v zemědělství

11.12.2018

Pesticid permethrin se smí používat v domácnosti, avšak v zemědělství je zakázán. Slouží mimo jiné k ochraně textilií včetně dek.

Koupíte si kvalitní značkovou deku z čisté vlny a doma pak zjistíte, že před moly je chráněna podezřelou chemikálií. O podobných případech informovali naši francouzští kolegové ze spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir.

Permethrin je insekticid již léta zakázaný v zemědělství. Je jedovatý pro vodní organismy a včely a představuje nebezpečí pro životní prostředí. Třeba v drogerii se s ním ale setkáte zcela běžně. Spolu s dalšími podobnými látkami je zařazen do skupiny biocidů a při vyšších koncentracích může u lidí způsobovat alergické reakce. Působí toxicky při vdechnutí, dráždí dýchací cesty a při doteku také kůži. Bývá považován za endokrinní disruptor.

UFC-Que choisir doporučuje vyhnout se matracím a lůžkovinám nejen s úpravou proti molům, ale také proti bakteriím nebo roztočům. Spotřebitelské testy ukazují, že málokterá látka s tímto účinkem je bezpečná pro naše zdraví.

Související články