poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Amazon o skandálu s únikem dat neinformoval dostatečně

13.12.2018

Americký gigant nedopatřením zveřejnil jména a e-mailové adresy evropských a amerických uživatelů u komentářů a recenzí.

Postižení zákazníci byli informováni pouze vágně – že byly jejich údaje viditelné na webových stránkách, že problém nezpůsobili svým jednáním, že problém byl vyřešen a že nemusejí nic podnikat ani měnit svá hesla. V rozeslaném mailu nejsou uvedeny žádné detaily ani doba, kdy k úniku informací došlo, nebo jak dlouho byly e-mailové adresy a jména viditelné. Nedozvěděli jste se ani, na koho se obrátit s případnými dotazy. Krom těchto neurčitých informací Amazon dodal pouze poznámku, že nešlo o hackerský útok. Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) přitom stanoví povinnost informovat přesněji o podobných událostech, a to nejen spotřebitele, ale do 72 hodin i příslušné úřady.

Jak získat informace?

Pokud patříte k těm, jejichž osobní údaje unikly na internet, máte právo požadovat více informací. Zákazníci Amazonu uvádějí, že poradci na jeho chatu nejsou na takové otázky připraveni a prý nevědí více než veřejnost. Je proto lepší poslat e-mail na adresu prodejce nebo zavolat na jeho zákaznickou linku. Ve zprávě můžete uvést, že pokud od Amazonu nedostanete odpověď, obrátíte se na příslušný úřad pro ochranu osobních údajů.

Související články