poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co s profily zemřelých na sociálních sítích

18.12.2018

Dědické řízení neřeší existenci internetových účtů. Zatímco poskytovatelé e-mailu je po jisté době nečinnosti uzavřou, sociální sítě je neruší. Vše tak zůstává na pozůstalých.

Na Facebooku můžete uvést kontakt na osobu, která v případě vašeho úmrtí nabyde práva postarat se o váš účet. Pokud jste naopak touto pověřenou osobou vy, budete upozorněni mailem. Můžete pak osiřelý účet spravovat – zvěčnit ho a ponechat jako vzpomínku, kde smíte změnit profilovou fotku, vkládat příspěvky na timeline nebo odpovídat na žádosti o přátelství - vše ale pouze pod svým jménem. Můžete také Facebook požádat, aby účet zrušil. Vyplníte žádost a připojíte k ní úmrtní list, úmrtní oznámení nebo jiný důkaz o skonu majitele.

Google rovněž nabízí možnost určit osobu, která bude s účtem oprávněna zacházet po úmrtí majitele, a to ve Správci neaktivních účtů. Nejste-li tam uvedeni, můžete požádat Google o umožnění přístupu, chcete-li zachovat data a maily, nebo rovnou o zrušení profilu. Jetřeba vyplnit formulář, přiložit úmrtní oznámení a identifikovat se osobním průkazem s fotografií. Google vyžaduje, aby byly doklady přeloženy do angličtiny.

Na Twitteru obdržíte e-mail s pokyny, jak postupovat dále, až po vyplnění základního formuláře. Připravte si údaje o zemřelém, úmrtní oznámení a kopii svého průkazu totožnosti s fotkou. I Twitter může vyžadovat vše v anglickém překladu.

Informace o způsobech uzavření účtů zemřelých osob a příslušné formuláře k vyplnění najdete v nápovědě sociálních sítí.

Související články