poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výrobci domácích spotřebičů dostali pokutu za kartelovou dohodu

17.12.2018

Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž udělil pokuty v celkové výši 189 milionů eur šesti velkým výrobcům domácích spotřebičů za uzavření dohody o společném zvyšování cen.

Nekalé prakticky se dopustily společnosti BSH (značky Bosch, Siemens, Viva, Neff), Candy Hoover (Candy, Hoover, Rosières), Liebherr, Electrolux (Electrolux, AEG), Indesit (Indesit, , Hotpoint, Ariston) a Whirlpool. V období 2006–2009 se jejich manažeři dohodli na společném zvýšení cen nejprodávanějších domácích spotřebičů – ledniček, mrazáků, praček, sušiček, myček nádobí, sporáků, trub a varných desek. Ceny do 200 eur se pak zvýšily o 20 eur, v rozmezí 200–400 eur o 30 eur a nad 400 eur o 50 eur. Ujednány byly rovněž změny v podmínkách pro prodejce, což v důsledku také zvýšilo konečné ceny.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže zahájil vyšetřování v roce 2012 na popud distributorů. O rok později skupina BSH požádala o možnost snížení očekávaného trestu za spolupráci a poskytnutí informací, které práci úřadu urychlily. Bylo zjištěno, že kartelová dohoda vznikla na přelomu let 2006–2007 a poté byla aktualizována a zdokonalena od jara 2008 do jara 2009. Vše, na čem se nejvyšší ředitelé dohodli, bylo upřesněno a rozpracováno zaměstnanci firem, vráceno zpět a na dalších manažerských setkáních schváleno.

Všechny usvědčené společnosti vinu uznaly a vzdaly se námitek nebo odvolání, což podle francouzské legislativy umožňuje snížit udělené pokuty. V důsledku toho zaplatí Whirlpool 56 milionů eur, Electrolux 48 milionů eur, Indesit 46 milionů eur, Candy Hoover 15 milionů a Liebherr 1 milion. BSH po zákonném snížení pokuty za spolupráci o 70-80 % dluží 23 milionů eur.

Ač byli výrobci za společné navyšování cen potrestáni, vyšetřování jejich dohody pokračuje. Zaměřuje se na další nezákonné praktiky, například na společnou cenovou politiku vůči distributorům a cílený zákaz prodeje některých spotřebičů na internetu.

Související články