poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kde všude jsou zimní pneumatiky povinné?

24.12.2018

Evropské spotřebitelské centrum pro Rakousko nabízí informace o povinnosti zimního obutí osobních vozů v členských zemích EU. Jaké jsou požadavky tam, kam se v zimě z České republiky vydáváme nejčastěji?

Itálii je povinnost použití zimních pneumatik nebo sněhových řetězů upravena na příslušných místech značkami s omezenou časovou platností za určitého počasí. Plošné pravidlo tam neexistuje.

Maďarsko doporučuje odpovídající obutí aut v zimních podmínkách a vyžaduje mít sněhové řetězy ve voze po celou zimu. V opačném případě může dojít k zákazu vjezdu na příslušný silniční úsek.

Německo určuje povinnost mít zimní pneumatiky při ledovce, náledí, námraze, sněhu, rozbředlém sněhu a jinovatce.

Rakousku je zimní obutí všech vozů do 3,5 tun povinné od 1. listopadu do 15. dubna, pokud jsou silnice namrzlé nebo zasněžené.

Na Slovensko musí být pneumatiky auta přizpůsobeny podmínkám. Při zledovatělé silnici nebo sněhové pokrývce je musí povinně mít každý vůz do 3,5 tun.

Slovinsko vyžaduje po řidičích s vozy do 3,5 tuny zimní vybavení od 15. listopadu do 15. března. To zahrnuje zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech nebo letní pneumatiky a sněhové řetězy v kufru auta. Platí to rovněž pro zimní podmínky mimo uvedený časový úsek.

Švýcarsko neurčuje povinnost zimního obutí vozidel. Nicméně řidič, který svým vozem brání provozu, protože v zimních podmínkách nemá vhodné pneumatiky, musí počítat s pokutou.

Související články