poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francouzům na kondomy přispějí pojišťovny

25.12.2018

Kondomy jsou ve Francii nově hrazeny ze zdravotního pojištění jako prevence sexuálně přenosných infekcí, které jsou na vzestupu.

Podle francouzských průzkumů používání kondomu již dávno není běžnou záležitostí. Počet osob ve věku 15-25 let nakažených pohlavně přenosnými chorobami znatelně narostl.

Zdravotní pojišťovny začaly počínaje 10. prosincem hradit 60 % ceny dvou výrobků značky Eden. Mají neutrální balení, podobné obalu léčiv. Jde o standardní prezervativy, které by měly účinně chránit před řadou venerických chorob – syfilidou, HIV, genitálním virem herpes simplex 2 (HSV-2), žloutenkou typu B (HBV), papilomavirem (HPV), kapavkou, chlamydiemi a trichomoniázou. Hrazeny jsou na základě předpisu všem osobám od 15 let.

Od částečné úhrady kondomů se očekává i zvýšení informovanosti a rozsahu zdravotní péče, protože zájemci o recept budou muset pravidelně navštěvovat lékaře, který tak bude mít více příležitostí upozornit na rizika pohlavně přenosných chorob.

Tato změna nijak neovlivní distribuci bezplatných prezervativů v sítích prevenčních center, v centrech pro plánování rodiny, v nevládních organizacích a na dalších místech.

Související články