poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak nás ovlivňuje mysl při výběru potravin

26.12.2018

Obaly potravin spotřebitelům nepřímo vyprávějí o pozitivních zdravotních účincích, přírodních ingrediencích nebo o faktu, že jde o regionální výrobky. Příběhy, které nabízejí, vznikají v našem podvědomí a motivují nás ke koupi.

Výrobce nám neříká vše. Něco si sami domyslíme. Mozek je uzpůsoben k rychlým rozhodnutím a sám si dosadí chybějící střípky informací do celkové představy podle toho, co naše oči vidí. V marketingu se tomu říká „haló efekt“. Výrobek s označením „jihočeský“ v názvu automaticky vyvolává dojem, že je z jihočeských surovin, ale může se jednat jen o umístění výrobního závodu nebo ústředí firmy. Mléko se spokojenou krávou na obale se prodává lépe než mléko bez ní, i když obrázek pranic nevypovídá o chovu krav dodavatelů.

Dobře fungují i naše asociační schopnosti. Stačí jediná informace, jako je například snížený obsah tuku, abychom si k ní automaticky domysleli další, v tomto případě třeba méně cukrů nebo vícezrnnost. U ekologických potravin tak předpokládáme, že budou chutnější a zdraví prospěšnější, ač příslušné označení vypovídá pouze o způsobu jejich výroby nebo pěstování.

Vyhnout se omylům, které vyplývají z podvědomých myšlenkových pochodů, můžeme pozorným čtením informací na obalech. Nespoléhejme na obrázky na nich. Objevíme tak i řadu chutnějších, zdravějších nebo přírodnějších potravin, jejichž nudnější obaly nás nepřitahují.

Související články