poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kontrolu kožních skvrn není radno zanedbávat

8.1.2019

Některé skvrny na kůži mohou být neškodné, jiné mohou předznamenat rakovinu. Jak se v nich vyznat a kdy vyhledat lékařskou pomoc? Nabízíme vám základní informace a rady.

Množství tmavších kožních flíčků, pupínků či zarudlých míst na našem těle s věkem roste. Vypadají různě a v nás hlodá svědomitá otázka, zda máme jít k lékaři či ne. Ve většině případů se nejedná o nic vážného, ale nesmíme zapomínat, že s přibývajícími roky našeho života roste riziko vzniku rakoviny kůže. Důležité je tedy svoje tělo pozorovat a všímat si změn.

Drobné angiomy jsou červené prokrvené flíčky a mohou se objevit na celém těle. Tvoří je rozšířené krevní cévy. Jejich velikost většinou nepřesahuje průměr tužky a mohou být mírně vystouplé. Jsou zcela neškodné.

Fibromy jsou kulovitá ložiska kdekoliv na těle, mohou být tvrdší a jsou o něco tmavší než zbytek kůže. Často se objevují v kožních záhybech na krku, v podpaží, na očním víčku, v tříslech nebo pod prsy. Obsahují tukovou tkáň nebo krevní sraženiny. Jsou neškodné a někdy zmizí samy.

Seboroická keratóza je často spojena s postupujícím věkem. Jedná se o benigní, tedy neškodný kožní nádor. Může být vyvýšený, s nerovným a hrubším, nebo také měkkým povrchem a nahnědlou barvou. Jeho původ není zcela jasný, ale lékaři předpokládají, že ve vzniku těchto útvarů hraje roli věk, tření, vystavení slunečnímu záření a dědičnost. Jsou neškodné. Poranění nebo tření s kůží, oblečením nebo šperky je však může podráždit, mohou začít svědit nebo dokonce krvácet. O jejich odstranění lze požádat dermatologa, který vám doporučí různé způsoby včetně ošetření laserem. Diagnózu by měl potvrdit odborník, protože hrozí záměna s melanomem neboli vážnou formu rakovinu kůže.

Tzv. stařecké skvrny se vyskytují na místech vystavených slunečnímu záření, například na obličeji, na rukou, v oblasti výstřihu. Většinou jsou neškodné. Jejich vzniku se lze bránit důsledným používáním přípravků k ochraně proti slunci. Zesvětlit nebo odstranit je lze laserovou terapií. Pomáhají i některé bělicí krémy, například s obsahem hydrochinonu, stejně jako chemický peeling, mikrodermabraze či kryoterapie. Mohou se změnit v rakovinové nádory, proto ihned navštivte lékaře, začnou-li měnit tvar, růst nebo krvácet.

Pigmentové skvrny jsou tvořeny seskupením pigmentových buněk a téměř všichni dospělí jich mají alespoň několik. Bývají růžové, světle nebo tmavě hnědé a někdy s věkem zcela zmizí. Sledujte jejich vzhled. Pokud se začnou měnit nebo se vám objeví nové, zajděte se poradit s lékařem. Může se jednat o známku vznikající rakoviny. Všímejte si především nesymetrického tvaru, nepravidelných okrajů, vícebarevnosti, velikosti přesahující průměr běžné tužky a změn obecně. Základní vyšetření probíhá ambulantním odebráním vzorku s lokálním znecitlivěním.

Související články