poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Trápí vás zimní deprese? Pomoci by mohlo světlo

9.1.2019

Osobám se sezónní afektivní poruchou podle rad odborníků pomáhá každodenní léčba světlem, psycholog nebo pohyb. Domácí fototerapii je třeba konzultovat s lékařem.

Krátké tmavé dny a brzké odpolední stmívání mají vliv na fyzickou výkonnost i na psychiku. Část lidí se potýká se sezónní afektivní poruchou, kterou způsobuje nedostatek denního světla. Projevuje se smutkem, únavou, ospalostí, samoizolací, poruchou koncentrace. Je stejně omezující jako klasická deprese a stejně tak představuje zvýšené riziko sebevraždy. Při sezónní afektivní poruše se však lidé také pohybují pomaleji, mají neustále chuť na potraviny s vysokým obsahem sacharidů a přibírají na váze. Odborníci tuto chorobu označují anglickou zkratkou SAD. Objevuje se v chladném období roku a může trvat několik měsíců. Čím je země na naší polokouli severněji, tím více se SAD vyskytuje mezi jejími obyvateli.

Rozsviťte si. Slabé příznaky sezónní deprese pomůže zahnat dlouhá ranní procházka, ale podle vědeckých studií i pravidelná léčba světlem neboli fototerapie, která pomáhá až 50 % nemocným SAD. Pacient při ní sedí před speciální lampou po dobu 20-60 minut denně během celého tmavšího období roku.

Lampy na fototerapii při SAD produkují světlo s intenzitou 10 000 luxů, která je blízká intenzitě světla těsně po východu slunce nebo před jeho západem. K dostání jsou v některých lékárnách a obchodech s elektrickými spotřebiči. Před zahájením fototerapie je však třeba poradit se s lékařem. Může totiž navodit vedlejší nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, únavu očí nebo neklid.

Při SAD může pomoct rovněž psycholog, který klientovi pomůže uvědomit si negativní postoje a vzorce chování a docílit jejich změny. Účinek je někdy dlouhodobý, protože může působit i jako prevence problémů během další sezóny.

Fyzická aktivita je také dobrým řešením, protože studie ukazují, že osobám se SAD dodá energii i hodina pobytu venku denně.

Související články