poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Neutrácejte za nový mobil zbytečně víc, než musíte

11.1.2019

Chystáte se koupit nový smartphone? Kvalitní přístroje nemusí být příliš drahé. Řiďte se svými potřebami a sledujte poměr cena-výkon.

Kupte si starší model prémiové řady. Chcete-li ušetřit na drahém Applu nebo Samsungu, může být řešením chytrý telefon dřívější generace. Kvalitativní rozdíly mezi dvěma generacemi nejsou tak markantní. Před několika lety se smartphony vyvíjely velmi rychle, proto mohl být každý telefon revoluční. Dnes už tomu tak není. Novinkou bývá trochu lepší displej nebo malinko rychlejší procesor či o něco povedenější fotoaparát, pro běžného uživatele se však často jedná o nepostřehnutelné rozdíly. Když na trh vstoupí další verze, cena předešlé automaticky klesá. Velké firmy představují nové modely zpravidla jednou ročně a ve stejnou dobu, například Samsung brzy na jaře a Apple v září. Můžete si proto naplánovat nákup tak, aby vyšel co nejvýhodněji.

Sledujte všechny značky. Největšími jmény na trhu jsou sice Apple a Samsung, špičkové telefony však nabízejí i jiní výrobci. Patří k nim například Huawei, LG, Sony, OnePlus, Xiaomi a další, jejichž přístroje se pravidelně dostávají na vysoké příčky v testech spotřebitelských organizací.  

Repasovaný telefon má své výhody. Jedná se o použité smartphony, které byly odborně uvedeny do stavu téměř nových přístrojů a bývají levnější. Výsledky dotazování americké spotřebitelské organizace Consumer Reports ukázaly, že úroveň spokojenosti zákazníků, kteří si koupili repasovaný telefon, je stejná jako těch, kteří si pořídili zcela nový. Neobjevil se téměř žádný problém s mobily koupenými přes internet na Amazonu, eBay nebo dalších platformách. Čtěte však pozorně popis prodávaných výrobků. Některé dostanete s plným vybavením v ceně, jiné nikoliv. Například Apple nabízí v e-shopu i ve svých kamenných obchodech repasované smartphony s novou baterií, novým krytem, v nové krabici a s roční zárukou. Podobné je to i v e-shopu Samsungu. U některých prodejců však dostanete repasovaný telefon se starou baterií, bez sluchátek nebo dokonce bez nabíječky. Sledujte proto všechny informace a podmínky, které se k vybranému telefonu vážou.

Zbrusu nový model se může také vyplatit. Odborníci neočekávají velké technologické změny během příštích dvou let, proto se může jednat o dobrou investicí do přístroje, který vám bude dlouho dobře sloužit. Přinejmenším do chvíle, kdy někdo nabídne telefon s podporou sítě 5G. Poohlídněte se po slevách a výhodnější ceně, buďte však opatrní. Některé nabídky mohou být podmíněny smlouvou či splátkami, které se vám nemusí zamlouvat.

Související články