poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Záruka sněhu vám lyžovačku zaručit nemusí

14.1.2019

Lyžařská střediska a cestovní kanceláře často nabízejí záruku sněhu. Může se jednat o reklamní trik, ale i o spolehlivou pojistku skutečné spokojenosti se zimními prázdninami. Vědět o ní více se vyplatí.

Záruka nemusí být skutečná. Nebudete-li si moct zalyžovat kvůli nedostatku sněhu, některé cestovní kanceláře a lyžařská střediska vám opravdu vrátí peníze nebo vám nabídnou jiné odškodnění. Další mají uvedeným slibem na mysli jen to, že v tu roční dobu obvykle bývá na místě dost sněhu, aby na něm šlo lyžovat.

Na co se záruka sněhu vztahuje? Zjistěte si to dříve, než se na ni spolehnete. Vrátí vám peníze za všechny dny, kdy jste nemohli lyžovat? Dostanete zpět částky za bydlení, skipasy, školu lyžování nebo dokonce půjčovné lyží? Nabídnou vám dopravu za lyžováním jinam? Není záruka definována jen počtem otevřených sjezdovek a bezpečných běžkařských tras? Bude se problém řešit pouze umělým sněhem?

Kdy platí záruka sněhu? Většinou se jedná jen o určité období. Například švédská lyžařská střediska slibují sníh od poloviny prosince do konce dubna.

Jaké jsou stornovací podmínky? Když víte, že na místě není dost sněhu, můžete se rozhodnout cestu a pobyt zrušit a žádat o vrácení peněz. Chcete-li k tomu využít záruku sněhu, zjistěte si stornovací podmínky. Obvykle se jedná o dva-tři dny před začátkem pobytu, ale třeba i první den, pokud jste se ještě neubytovali.

Co záruka sněhu stojí? Většinou bývá zdarma, protože se jedná o způsob jak přilákat návštěvníky a zákazníky. Jindy si ji musíte sjednat a zaplatit samostatně, například v Alpách.

Jak reklamovat lyžování bez sněhu? Musíte vědět, zda máte záruku sněhu od lyžařského střediska nebo od cestovní kanceláře, abyste věděli, na koho se obrátit. Stěžujte si hned na místě nebo co nejdříve po návratu.

Související články