poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prevence je jednoduchý způsob péče o zdraví

18.1.2019

Snažíte se zdravě stravovat a pravidelně a dostatečně se hýbat? To je dobře, ale při péči o své zdraví byste měli dbát i jinak. Tři další kroky jsou sice spojeny s medicínou, patří však k základním záležitostem, které si snadno ohlídáte sami.

Přeberte domácí lékárničku. Vyřaďte vše, co má prošlou expirační dobu. Léčiva na předpis i ta volně prodejná, vitamíny a další doplňky, které užíváte pravidelně, s sebou vezměte na příští návštěvu svého lékaře nebo lékárny. Může se stát, že vám různí odborníci nezávisle na sobě naordinovali srovnatelné přípravky. Doktor i lékárník poznají, které léky působí stejně a zda vám kvůli jejich interakcím nehrozí nežádoucí účinky nebo zdravotní komplikace. Lékař může změnit užívanou dávku v případě, že místo jednoho účinného léku berete dva se stejným efektem, a rozhodnout, zda všechno skutečně potřebujete. Znovu se ujistěte, že víte kdy a jak každý lék užívat, aby na vaše tělo působil optimálně. Rozhodně nepřestávejte brát předepsaná léčiva z vlastního rozhodnutí.

Myslete na prevenci. Zvažte sezónní očkování proti chřipce, ale i dlouhodobá proti infekcím jako jsou ty pneumokokové nebo různé typy žloutenky. Uvědomte si, že vyšší věk znamená vyšší nebezpečí nákazy. Například pro seniory ve věku od 65 let je proto očkování proti chřipce a pneumokokové infekci plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Zkontrolujte svůj očkovací průkaz a zjistěte, zda se neblíží termín dlouhodobého přeočkování proti jiným nemocem. Pokud neznáte příslušný očkovací kalendář, poraďte se s lékařem nebo si jej vyhledejte na stránkách výrobce vakcíny. Zdravotní pojišťovny mají bohaté programy částečného nebo plného proplácení různých očkování.

I když se cítíte zdraví, podstupujte pravidelně celkové preventivní prohlídky (hrazené každé 2 roky) i prohlídky u zubaře, mamografická vyšetření (každé 2 roky od věku 45 let), vyšetření stolice na okultní krvácení vznikající při rakovině tlustého střeva (50-54 let jednou ročně, od 55 let jednou za dva roky). Ženy by měly dvakrát ročně navštívit gynekologa a při nich jednou za rok absolvovat cytologické vyšetření děložního čípku. Lékař vás může na vyšetření poslat i častěji, bude se při tom řídit vaším zdravotním stavem nebo například anamnézou (dědičným zatížením, prodělanými chorobami apod.).

Vytvořte si vlastní zdravotní složku. Když navštěvujete různé lékaře a zdravotnická zařízení, informace o vašem stavu, ošetřeních, operačních zákrocích a medikaci se mezi nimi zpravidla nepředávají, pokud se nejedná o různá pracoviště stejné instituce. Často je nemá ani váš praktický lékař. Vždy si proto vyžádejte zprávu z prohlídky. Předejte ji svému praktickému lékaři, ale kopie ode všeho si nechte a založte do vlastní zdravotní složky. Noste ji s sebou na další konzultace. Mnohé to usnadní a pomůže odborníkům realisticky posoudit váš stav s ohledem na předchozí vyšetření a léčbu.

Související články