poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pacienti užívající marihuanu často sedají za volant

21.1.2019

Velká část pacientů užívajících při své léčbě marihuanu řídí auto během dvou hodin po její konzumaci. Jakkoli je tato informace znepokojující, stále není možné jednoznačně potvrdit, do jaké míry marihuana ovlivňuje pozornost. Objem přijímaných účinných látek se v jednotlivých případech může výrazně lišit.

Pracovníci adiktologického centra Michiganské univerzity provedli výzkum, kterého se zúčastnilo 790 pacientů s marihuanovou léčbou chronických bolestí. 56,4 % z nich připustilo, že v předchozích šesti měsících řídili během prvních dvou hodin po užití marihuany, z toho pětina cítila její účinek velmi silně.

Výsledky různých výzkumů si však protiřečí. Zmíněná michiganská práce navázala na údaje zveřejněné úřady pro bezpečnost silniční dopravy, podle kterých byl počet dopravních nehod ve čtyřech státech s legalizovaným užíváním marihuany k rekreačním účelům o 6 % než v  sousedních, kde je droga zakázána nebo silně omezena. Nicméně není jednoznačné, že by za těmito rozdíly skutečně stálo řízení pod jejím vlivem. Během jiných testů, prováděných s kuřáky průměrných dávek marihuany na simulátoru řízení, skoro 80 % účastníků uznalo, že vnímá řízení pod vlivem jako náročnější než obvykle a necítí se při něm bezpečně.

Ani organizovaní zastánci volného užívání marihuany nedoporučují řízení vozidla bezprostředně po jejím užití. Na druhou stranu tvrdí, že si na psychotropní účinky pravidelný uživatel zvykne a vliv drogy na jeho pozornost časem zeslábne. To potvrzuje rovněž německá studie z roku 2012, podle níž se při dlouhodobém pravidelném užívání kanabinoidů (psychotropních látek obsažených v konopí) v těle vyvine tolerance a člověk pak může řídit bezpečně. Další americká práce v únoru 2017 ukázala, že státy s uzákoněnou léčbou konopím mají nižší úmrtnost při dopravních nehodách než státy bez ní. Její autoři předpokládají, že při nasazení marihuanové léčby klesá osobní spotřeba alkoholu, a tedy i počet případů řízení v opilosti.

Výzkumníkům ztěžuje práci různorodost přípravků s léčivým konopím. Kanabinoidy jsou v nich upravené, aby bylo dosaženo příslušného účinku, a pacienti mohou přijímat marihuanu také různými způsoby a v různých formách, proto se jejich stav po požití liší. Americký trh se přitom rapidně rozšiřuje. Federální zákon držení, užívání a prodej marihuany zakazuje, ale dnes je její léčebné používání povoleno v 23 státech a v dalších 11 se smí používat také rekreačně. V roce 2018 ji jako druhá země ve světe po Uruguayi zlegalizovala Kanada.

Související články