poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Med pomáhá proti dětskému kašli, vysloveně zázračný však není

22.1.2019

Med nejspíše skutečně pomáhá zmírnit symptomy akutního kašle u dětí od jednoho roku a může slabě zkrátit dobu nemoci. Je v tomto ohledu účinnější než placebo, jeho účinek je však slabý.

Dětský kašel někdy přejde rychle, jindy se táhne i několik týdnů a trápí malého pacienta i jeho rodiče. K jeho zmírnění doporučuje lidová medicína med. Ten pravděpodobně přispívá k pocitu úlevy pokrytím podrážděné sliznice, což snižuje nutkání ke kašli. Předpokládá se, že působí proti patogenům a protizánětlivě. Med v sobě spojuje četné výhody – je to přírodní produkt, není drahý, dobře se uchovává a může být vždy po ruce, dětem chutná a většina rodičů v jeho podáváním souhlasí. Metastudie rakouské organizace Medizin transparent (původní článek naleznete zde) potvrdila, že med může mírně snížit počet záchvatů dětského kašle a jejich sílu. Je většinou dobře snášen, může zlepšit spánek nemocného a jeho blízkých a trochu zkrátit dobu nemoci.

V roce 2001 jej Světová zdravotnická organizace doporučila jako potenciální léčbu onemocnění dýchacího ústrojí u dětí od jednoho roku.

Nejpřínosnější jsou studie, které působení medu srovnávají s účinkem placeba nebo pouhého vyčkávání, aby kašel přesel. Ty ukázaly, že léčivost medu není mýtus. Kašel ustoupil v průměru po 4,5 dnech místo po pěti a jeho záchvaty byly méně vyčerpávající. Dětský spánek se zklidnil a v důsledku toho si rodiče rovněž lépe odpočali.

Med však není zázračný lék a nesmíme od něj očekávat příliš. Jeho účinek není nijak silný či rychlý. Rozhodně se nehodí pro děti do jednoho roku – ani jako potravina, ani jako lék. Podle důvěryhodných studií sice nemá vážné vedlejší účinky, ale obsahuje patogeny, které mohou v první roce života někdy vést až k symptomům otravy.

Související články