poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Lidé stále plýtvají potravinami. Řešení přitom existují

23.1.2019

Vyhazování potravin stojí draho naši peněženku i celou planetu. Omezit jej není nijak těžké. Nabízíme vám rady francouzského časopisu 60 millions de consommateurs, jak se chovat doma, v obchodech nebo v restauraci, abychom neplýtvali jídlem.

Rozlišujte datum minimální trvanlivosti a datum použitelnosti. Datum minimální trvanlivosti bývá uvedeno na výrobcích, které se nekazí rychle a po jeho uplynutí mohou být i nadále vhodné ke konzumaci. Výrobce však po skončení data negarantuje chuťové a výživové kvality produktu. Některé jeho vlastnosti (konzistence, chuť) se mohou časem trochu změnit, ale výrobek je i nadále bezpečný a konzumovatelný. Je-li na obale naopak uvedeno datum použitelnosti nebo „spotřebujte do“, buďte opatrní. Po uvedeném datu se může výrobek zkazit a ohrozit vaše zdraví. Přesto se někdy stává, například u jogurtů, že vám vydrží mnohem déle.

Nakupujte ve výprodeji. Velké obchody i drobní prodejci potravin se snaží prodat vše, proto někdy nabízejí přebytečné zboží za sníženou cenu. Využijte toho. Obchodníci potraviny nebudou nuceni vyhodit a vy nakoupíte o něco levněji.

Nakupujte s rozmyslem, tedy jen tolik, kolik potřebujete. Nákup naplánujte a využijte nabídky zboží na váhu. Je-li to možné, nechte si jej zvážit do vlastního obalu. Dejte si pozor na „rodinná“ nebo zvýhodněná větší balení v supermarketech – nekupujte je, pokud si nejste jisti, že je skutečně spotřebujete. Před zaplacením vždy zkontrolujte datum použitelnosti – vyhnete se tak riziku, že se jídlo brzy zkazí a budete jej muset vyhodit.

Recyklujte zbytky. Co vám zůstane od oběda, lze upravit na různé způsoby k příštímu jídlu. Kulinářské portály a aplikace nabízejí možnost vyhledat recepty podle surovin, které máte právě k dispozici. Dokonce slupky či kůru ovoce nebo zeleniny lze využít. Na internetu najdete někdy velmi překvapivé nápady. Volte však slupky nebo kůru chemicky neošetřených kusů, abyste se vyhnuli stopám pesticidů.

Naučte se jídlo správně skladovat. Ani v lednici jej nelze uchovávat donekonečna. Déle vydrží potraviny zmrazené. Hotové pokrmy můžete nechat v mrazáku dva až tři měsíce, maso a ryby dvakrát déle. Ovoce a zelenina si tam zachovají výživové hodnoty zhruba rok. Rozhodnete-li se je usušit, použijte troubu nebo k tomu určenou sušičku.

Nedojedené jídlo do krabičky s sebou. Ve většině restaurací vám rádi zabalí zbytek jídla s sebou. Restaurace v ČR nemohou poskytnout potřebným neprodané uvařené jídlo a musí ho vyhodit, ale aspoň to, co zbylo po vás a chutnalo vám, neskončí v popelnici.

Související články