poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pro dostatečný přísun proteinů stačí správně jíst, doplňky nepotřebujete

24.1.2019

Bílkoviny jsou pro naše tělo nezbytné. Jak mu ale klíčové proteiny dodat? Víte, že ani při aktivním cvičení není nutné sáhnout po proteinových doplňcích?

Z bílkovin se v těle uvolňují aminokyseliny, které se podílejí na tvorbě a údržbě buněk, tkání, kostí, hormonálních hladin nebo imunitního systému. I v tomto případě však platí, že se nic nemá přehánět. Přebytek proteinů nám dodá příliš mnoho energie a její přebytek se pak ukládá v těle v podobě tuků. Dlouhodobý vysoký příjem bílkovin také ohrožuje játra. Nedostatek proteinů naopak může způsobit úbytek svalové hmoty, větší nemocnost, ale i další problémy.

Z bílkovin bychom měli přijímat zhruba 10–20 % své denní energie. Při běžném pravidelném pohybu (jízdě na kole do práce, dlouhých procházkách apod.) naši potřebu snadno uspokojí pestrá strava. Nesmí v ní chybět potraviny, jejichž proteiny lidský organismus snadno stráví a využije. Takové jsou například čerstvé i sušené luštěniny, ořechy, ryba, libová masa s max. 10 % tuku, polotučné sýry a mléčné výrobky nebo celozrnné pečivo. Různé aminokyseliny, ze kterých se bílkoviny skládají, jsou obsaženy v různých potravinách, a proto uděláme nejlépe, budeme-li jíst trochu ode všeho.

Proteinové doplňky nepotřebují ani atleti. Při pravidelném sportování a vytrvalostním tréninku může tělo potřebovat více proteinů, ale řekne si o ně zvýšenou chutí k jídlu a bílkoviny si tak dodá z běžné stravy. Pracujete-li ovšem na vytvoření svalové hmoty, proteinové doplňky vám mohou pomoct. Nicméně zatím nebylo prokázáno, že by zvyšovaly fyzický výkon.

Vegetariáni, vegani a další osoby se sníženou nebo nulovou spotřebou masa se musí s ohledem na své zdraví soustředit na jiné zdroje bílkovin. Podobně by na to měli dbát také senioři nebo lidé dodržující různé diety. Máte-li pochybnosti, poraďte se s lékařem nebo dietologem, který vám může doporučit vhodné potravinové doplňky.

Související články