poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dezinfekční přípravky na ruce jsou plné chemie ohrožující zdraví i přírodu

30.1.2019

V běžném životě dezinfekci rukou nepotřebujeme. Při rozumném dodržování pravidelné hygieny jsou tyto přípravky pouze zbytečnou chemií.

Dezinfekce na ruce deklarují zničení bakterií, které mohou na vašich rukou ulpět třeba po návštěvě toalety. Jak upozornil dánský úřad pro ochranu životního prostředí, pořádné mytí vodou a mýdlem k dodržení hygieny naprosto stačí. Při dezinfikování  zbytečně přijdete do styku s dalšími chemikáliemi, jak upozornil dánský úřad pro ochranu životního prostředí. Může pak dojít k vytvoření rezistentních bakterií, které pak nereagují na případnou léčbu antibiotiky.

V tekutých dezinfekčních mýdlech bývá obsažen triklosan, považovaný za hormonální disruptor. Kolegové z dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk jej našli v roce 2016 v  deodorantech (ač je v nich zakázán), ale také v zubních pastách nebo mýdlech na ruce. Na evropské úrovni se jedná o zákazu použití triklosanu v kosmetice obecně.

Dezinfekční přípravky odhalíte snadno podle nápisů jako „antibakteriální“, „ničí bakterie“, „ničí plísně“ apod. I domácí úklid stačí provádět běžnými čisticími prostředky, nejlépe těmi, které jsou označeny jako nealergizující a šetrné k životnímu prostředí. Kuchyňské náčiní jednoduše vydezinfikujete vroucí vodou.

Související články