poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hmyz jako běžná potrava Evropanů? Možná už brzy

4.2.2019

Hmyz byl ve Španělsku zařazen do kategorie nových potravin definované evropskými úřady. Rozhodl o tom tamější úřad pro spotřebitele, bezpečnost potravin a výživu AECOSAN.

V legislativě EU zahrnuje pojem nové potraviny takové potraviny, které nebyly běžně používány před rokem 1997 na území kteréhokoli z členských států. S jejich dovozem či výrobou jsou pak spojeny přesně dané administrativní požadavky. Španělský úřad usoudil, že propagace a zvýšení konzumace hmyzích výrobků je ve veřejném zájmu.

Výživové hodnoty hmyzu, malý vliv jeho chovu na životní prostředí a nízké náklady na výrobu z něj dělají perspektivní produkt pro potravinový průmysl. Španělsko je již několikátou zemí EU, kde se hmyz stane běžně dostupnou potravinou. Po rozhodnutí AECOSAN může každý, kdo chce obchodovat s hmyzem jako potravinou určenou pro konzumaci lidmi, zažádat o povolení jeho dovozu ze zemí s dlouholetou tradicí jeho bezpečné konzumace, nebo o certifikaci výroby nového produktu.

Bezpečnost každého druhu hmyzu či výrobku z něj musí zvážit EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin). Pozornost věnuje potenciálním biologickým a chemickým rizikům, nebezpečí alergie a možným hrozbám ekologického rázu. U potravin vyvolávajících pochybnosti budou prováděny zvláštní výzkumy. K omezení mikrobiologických rizik mají výrobci povinnost dodržovat příslušná hygienická opatření během všech fází produkce a prodeje.

Související články