poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Navigace v chytrých brýlích zhoršují schopnost orientace

6.2.2019

Navigace GPS v chytrých brýlích může během tří měsíců změnit fungování vašeho mozku tak, že se bez nich v některých situacích neobejdete, ukázal výzkum Národního ústavu duševního zdraví.

Studie proběhla ve spolupráci s NTC (Nové technologie – Výzkumné centrum) plzeňské Západočeské univerzity. Účastnili se jí dobrovolníci, z nichž polovina používala po dobru čtvrt roku chytré brýle tzv. augmentované reality vybavené navigací GPS. Jsou to chytré brýle, které umí na svých sklech, na displeji nebo přímo na sítnici uživatele promítat například popis ulic nebo mapu a pomáhají najít cestu k cíli, jak to známe z navigace v automobilech. Pozorovaní jedinci byli před začátkem pokusu a po něm vyšetřeni magnetickou rezonancí.

Odborníci zjistili, že u těch, kdo běžně používali navigaci v brýlích, došlo k funkčním změnám v  mozku. Činnost hipokampu, který je klíčový pro prostorovou paměť a orientaci v prostředí, byla po třech měsících mnohem méně propojena s ostatními částmi mozku, a to tím více, čím pravidelněji a intenzivněji osoba používala chytré brýle.

Hlavní autorka studie, Mgr. et Mgr. Iveta Fajnerová, PhD., nález vysvětluje jednoduše: „Člověk se stále učí a za učení jsou zodpovědné nově vzniklé synapse v mozku. Funkce, která je trénována a zatěžována, má tedy tendenci se zlepšovat tím, že vznikají nové spoje. Když nějakou funkci mozku přestaneme využívat, protože ji‚ přeneseme‘ do technologické pomůcky, tak mozek šetříme, a potřebné synapse zanikají. Je to podobné jako se svaly: zvětšují se, když cvičíme, a naopak se zmenšují, když cvičit přestaneme“. Ze stejných důvodů zjistil dřívější výzkum londýnských taxikářů, že čím více jezdili po městě bez navigace, tím větší měli hipokampus a lepšila se jim prostorová paměť.

Nové technologie nám život usnadňují, ale zjevně tím snižují naši přirozenou schopnost poradit si v různých běžných situacích. Autoři zmíněné studie jsou proto přesvědčeni, že stejně jako u léčiv by měly některé výdobytky naší civilizace být lépe zkoumány a kontrolovány, aby našemu organismu neprokazovaly medvědí službu.

Související články