poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mnohé firmy lžou o šetrnosti výrobků k přírodě

12.2.2019

Některé společnosti se snaží vetřít do přízně spotřebitelů promyšlenými marketingovými strategiemi, ve kterých představují své výrobky jako ohleduplné k přírodě. Mnohdy se jedná o pouhou iluzi nebo o odlákání pozornosti od ekologicky bezohledných praktik.

Výrobci spotřebního zboží se ocitají čím dál více pod tlakem zákazníků, kteří vyžadují produkty a služby, jež neškodí životnímu prostředí. Celé PR týmy pracují na vytvoření ekologické image, ať skutečné či iluzorní, a reklamní kampaně neříkají vše. Profesionálové jsou v tomto ohledu čím dál vynalézavější. Takové marketingové strategie jsou označovány anglickým slovem greenwashing. Typickým greenwashingem může být například silně medializovaná recyklační kampaň výrobce nápojů v plastových lahvích.

Podle organizace pro čistotu životního prostředí a globální udržitelnost života Underwriters Laboratories Environment existuje sedm základních typů greenwashingu.

1. Něco se vychvaluje, něco zamlčuje. Reklama se soustředí na ekologicky přijatelné rysy výrobku a mlčí o těch, které ekologické nejsou. Například Nespresso vyzdvihuje kapsle na kávu vytvářející minimální odpad, ale mlčí o tom, že jsou vyrobené z neekologického hliníku.

2. Neprokazatelnost. Označení typu organický nebo vyrobený podle principů trvale udržitelného rozvoje neříkají naprosto nic o skutečných podmínkách výroby, pokud produkt nemá příslušnou certifikaci.

3. Mlžení. Například organická bavlna zní dobře, ale nesvědčí o skutečně bio výrobě.

4. Nepodstatnost. Když je avokádo viditelně označeno jako veganské, je to zvláštní. Důležitější by byla informace, jak bylo vypěstováno.

5. Menší zlo – když pro stromy není vidět les. Pozornost spotřebitele se přesouvá na všední praktické výhody, které mu brání uvědomit si dlouhodobé globální následky. Když se soustředíme na nízkou spotřebu automobilu, zapomeneme, že každé auto na benzín či naftu škodí životnímu prostředí a klimatu.

6. Lži. Některá reklamní tvrzení spotřebitele zcela průhledně obelhávají.

7. Falešná označení. Nálepek a visaček s  odbornými doporučeními a certifikáty je bezpočet. V některých případech je pak pro spotřebitele obtížné poznat, které jsou skutečné a které vymyšlené.

Původní podobu článku v německém jazyce najdete na stránkách našich rakouských partnerů.

Související články