poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Elektrosenzibilita jako nemoc z povolání

20.2.2019

Silná reakce na vystavení elektromagnetickému poli, která se projevila u francouzského technika, byla soudem uznána za nemoc z povolání.

Muž v letech 2007–2010 pracoval v bezprostřední blízkosti izotopového hmotnostního spektrometru a byl tak kontinuálně vystaven statickým elektromagnetickým polím nízké a vysoké frekvence. Rok po nástupu do zaměstnání si začal stěžovat na šelest v uších, trávicí obtíže, nespavost, problémy se soustředěním a bolesti hlavy. Pracovní lékař sice časem zaznamenal zhoršení těchto symptomů, ale nepřisuzoval je pracovním podmínkám.

Následné odborné posudky ovšem nenalezly žádnou organickou příčinu elektrikářových zdravotních potíží a ukázaly, že jsou způsobeny vystavením elektromagnetickým polím v okolí spektrometru. Zaměstnavatel však odmítal uznat, že se může jednat o nemoc z povolání. Zaměstnanec se proto obrátil na správní soud. Ten mu v lednu 2019 dal za pravdu a nařídil zaměstnavateli uznat zaměstnancovu elektrosenzibilitu jako nemoc z povolání.

O zprávě nás informovali naši francouzští kolegové ze spotřebitelské organizace Que Choisir, původní článek v originálním znění naleznete zde.

Související články