poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Těstovinami či rýží se lze otrávit. Nebezpečná bakterie odolá i vysoké teplotě.

21.2.2019

Nesprávné vaření a skladování potravin bohatých na sacharidy může vést k množení odolných bakterií Bacillus cereus. Co je nutné vědět a jak si počínat, abyste se otravě z jídla vyhnuli?

V médiích se nedávno objevila zpráva o úmrtí belgického chlapce po konzumaci těstovin. Byly uvařeny a uchovávány při pokojové teplotě. Zabijákem se stala toxická bakterie Bacillus cereus, která se někdy vyskytuje v rýži, obilovinách či koření. Její spory odolají vysokým teplotám. Je-li tedy potravina uvařena a pak ponechána delší dobu při teplotě nad 15-20°C, ostatní bakterie jsou zničeny, ale Bacillus cereus se volně množí dále. Nepomáhá ani opakované důkladné ohřátí nebo převaření. Otrava se projevuje obvykle průjmem nebo zvracením, ale může způsobit i smrt.

To ovšem neznamená, že musíme zbytky od oběda rovnou vyhazovat. Stačí dodržet několik základních pravidel.

1. Používejte čisté kuchyňské náčiní a nádoby.

2. Zamezte kontaktu vařených a syrových potravin.

3. Přidávejte koření do pokrmu tak, aby se s ním povařilo. V koření a aromatických bylinách se někdy vyskytují spory různých bakterií a plísní.

4. Uvařené jídlo dejte co nejdříve do lednice a nikdy jej nenechávejte více než hodinu či dvě při pokojové teplotě, v létě i kratší dobu.

5. Pokud se chystáte pokrm ohřát, oddělte jen tolik, kolik sníte. Vyhnete se tak opakovanému zahřívání celého množství.

6. Ohříváte-li, dělejte to pořádně, nejméně na na 80–90 °C, mnoho bakterií tak zničíte.

7. Nerozmrazujte při pokojové teplotě. Pokud pospícháte, použijte mikrovlnku. Máte-li dost času, přesuňte potraviny z mrazáku do chladničky.

8. Vařené jídlo v lednici přikryjte, aby nedošlo ke kontaminaci ostatními potravinami.

9. Potraviny v lednici ani v mrazáku nenechávejte donekonečna. Každá z nich má svou dobu použitelnosti. Ta je uvedena na obale nebo ji snadno posoudíte zdravým rozumem. Kus ovoce někdy vydrží v chladničce dost dlouho, zatímco čerstvé maso nebo ryba podléhají zkáze po pár dnech. Zbytky konzumujte co nejdříve. Nechcete-li stále jíst to samé, zpracujte je, například na kaši, do nákypu nebo třeba do smažených placiček.

Původní článek ve španělštině naleznete na této adrese

Související články