poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Fast food: Neznalost se nevyplácí

26.2.2019

Rychlé občerstvení má řadu podob. Hamburger, pizza, obložené bagety, párky v rohlíku, klobásy s chlebem, káva s sebou nebo i salát v krabičce však oplývají řadou tajemství. Znáte jejich složení?

Rychlé jídlo neboli fastfood má mnoho různých forem a chutí. Někdy se dokonce tváří jako zdravá strava, ale ve skutečnosti k ní má daleko. Je těžké zjistit, co obsahuje, a často skrývá zbytečně moc kalorií. Rychlé občerstvení je obecně používáno za nezdravé. Na vině je například používání bílého pečiva, malé množství čerstvé zeleniny a tučné ingredience jako sýr, dressing nebo maso. Často obsahuje příliš mnoho živočišných tuků a soli a naopak málo vlákniny a naprostý nedostatek vitaminů a minerálů.

Nejzávažnějším problémem fastfoodové stravy je však velký obsah kalorií a vysoký glykemický index. Pokrm sníte, ale brzy znovu dostanete hlad a nutí vás to jíst více, než skutečně potřebujete. Kalorií přibývá, ale vitaminů, minerálů a vlákniny nikoliv. Množství kalorií najdete často na internetu, ale u mnoha provozovatelů ani tam ne. Přitom výzkumy ukazují, že když tyto informace spotřebitelé mají, přiklánějí se ke konzumaci méně kalorických potravin, pokrmů a nápojů. Jasné označení v prodejnách, kavárnách, na benzinkách nebo stáncích může tak být zbraní v boji s nadváhou.

Související články