poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Apple vrací rodičům peníze utracené nezbednými dětmi

27.2.2019

Celkem 32,5 milionu dolarů bude navráceno uživatelům, jejichž děti nakupovaly skrze aplikace a zařízení společnosti Apple.

Navrácení peněz vyplývá z dohody Applu s americkou Federální komisí pro obchod (FTC). Komise si mimo jiné stěžovala, že dětské mobilní aplikace Applu nabízejí virtuální zboží za ceny až 99,99 amerických dolarů. V loňském roce  Apple obdržel 37 000 stížností a začal rodičům vracet peníze již před zveřejněním dohody.

Zákazníci Applu mají možnost nákupu bez další autorizace po dobu 15 minut od zadání svého hesla do iTunes. Tato funkce platí od spuštění obchodu App Store v roce 2008. Děti podle Applu nakupovaly právě v tomto intervalu poté, co jim rodiče aplikaci otevřeli. Zástupce firmy prohlásil, že mechanismy rodičovské kontroly v iOS jsou spolehlivé.

FTC po Applu rovněž požaduje, aby lépe informoval uživatele o patnáctiminutovém intervalu a aby změnil platební proces v obchodu App Store. Podle slov předsedkyně Komise pro obchod Edithy Ramirez je zmíněná dohoda vítězstvím spotřebitelů poškozených neférovým platebním systémem Applu, ale i připomenutím, že je nutné dodržovat pravidla ochrany spotřebitele.

Dohoda se vztahuje na spotřebitele s trvalým bydlištěm na území USA, a tedy neplatí pro občany Evropské unie nebo dalších států.

Související články