poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Tuny svátečních konfet přírodu neohrožují

6.3.2019

Jsou vyrobeny z ekologicky neškodných surovin a snadno se likvidují.

Při oslavách se v Evropě ročně vystřelí do vzduchu bezpočet papírových konfet, které většinou končí ve spalovnách odpadu. Například jediná švýcarská firma jich vyprodukuje ročně 200 tun. Při výrobě konfet existuje v Evropě silná snaha o použití materiálů, které neškodí životnímu prostředí. Často se jedná o recyklovaný papír nebo zbytky časopisů, novin a papírových obalů. Barvy jsou rovněž bezpečné.

Plastové konfety jsou vzácnou výjimkou, protože obce se snaží plastový odpad nebo odpad ze smíšených materiálů minimalizovat.

Tým spotřebitelského pořadu Espresso švýcarské televizní stanice SRF zjistil, že po větších svátcích jsou nasbírané odpadové konfety odváženy do spaloven, kde končí také konfety z kanalizace. Ty, které se dostanou do přírody, jednoduše shnijí.

Studie o dopadu používání svátečních konfet na životní prostředí sice neexistují, ale ani ekologické organizace je nepovažují za hrozbu. Mnohem větší nebezpečím jsou podle nich hromady jednorázového nádobí, které je v době svátků rovněž velmi oblíbené.

Související články