poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zdravotní diagnostické aplikace jsou nespolehlivé, raději navštivte lékaře

11.3.2019

Různé diagnostické aplikace při zadání stejných symptomů docházejí k odlišným výsledkům. Uživateli mohou poradit chybně a poškodit jeho zdraví.

Mobilní aplikace a internetové služby, které určují diagnózu, fungují na principech umělé inteligence. Uživatel zadá symptomy, které na sobě pozoruje, program mu klade otázky, a nakonec nabídne své závěry, někdy i možnost léčby.

Aplikace se jistí upozorněním, že se nejedná o odborné vyšetření ani o rady odborníka – a dělají nejspíše dobře. Britský průzkum totiž ukázal, že na ně není spolehnutí. Kolegové ze spotřebitelské organizace Which? zadali do  populárních aplikací Babylon, Ada a online služby NHS 111 stejné symptomy dvou onemocnění, připravené lékařem. Jednou zkouškou v testu bylo odhalit nespavost s možnými náznaky duševní nemoci, druhou příznaky chřipky s nebezpečím meningitidy. V obou případech byla diagnóza odhadnutelná na základě zadaných symptomů. Projevila se omezení, která má metoda vyplňování dotazníků s volbou předem definovaných odpovědí. Ty neumožňují zasadit potíže do širšího kontextu.

NHS byl příliš opatrný, Babylon a Ada spíše naopak, ale všechny nějak chybovaly. Babylon připustil nebezpečí meningitidy, nicméně poradil navštívit lékaře až po dalších šesti hodinách trvání potíží, což byla podle odborného konzultanta testu příliš dlouhá doba. Ada meningitidu vůbec nezmínila. NHS celkem správně upozornil na nutnost poradit se s odborníkem během dvou hodin, ale pacienta s nespavostí pak nabádal k přivolání lékaře co nejdříve, maximálně do jedné hodiny, aniž by se jednalo o skutečnou urgenci.

Diagnostické aplikace se zatím nezakládají na odborných studiích, ale vývoj technologií je rychlý a časem možná budou schopny posoudit symptomy uživatelů srovnáním s většinou dostupných vědeckých údajů. Nejspíše však plně nenahradí osobní návštěvu u lékaře, který umí odhadnout pacientův stav podle mnoha dalších informací z osobního styku. Je proto nutné brát software s rezervou, nepřeceňovat jeho závěry a v případě jakýchkoli pochybností zajít za lékařem.

Související články