poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test krevet odhalil výskyt odolných bakterií

12.3.2019

Bakterie rezistentní vůči antibiotikům odhalily v téměř polovině vážených a balených krevet laboratorní testy dvou spotřebitelských pořadů švýcarské veřejnoprávní televize RTS. K pochybení došlo i v případě bio výrobků.

Testovalo se 17 vzorků krevet zakoupených v běžné obchodní síti. Množství kontaminovaných výrobků bylo vysoké a srovnatelné s obsahem rezistentních bakterií v produktech z kuřecího masa. Problém se vztahoval také na krevety s označením bio.  U těch přitom nesmějí být při chovu podávána žádná antibiotika, a tudíž se neočekává, že může dojít k výskytu rezistentních bakterií. Tyto bakterie jsou však běžně přítomny v životním prostředí, proto nepřekvapuje, že se dostanou i do vody, v níž se krevety chovají.

Míru nebezpečí onemocnění po konzumaci nakažených krevet nelze odhadnout. Nemoc může, ale také nemusí propuknout u každého. Když se tak však stane, je těžké ji vyléčit běžnými antibiotiky.

Jedinou obranou je dodržování hygieny v kuchyni. Důkladně myjte horkou vodou vše, co s krevetami přijde do styku (prkénka, nádoby, příbory), ale i ruce. Důležitá je rovněž důkladná tepelná úprava.

Související články