poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Malé spotřebiče trpí častou poruchovostí. Některé lze opravit

13.3.2019

Drobné elektrospotřebiče nejsou příliš spolehlivé a jejich poruchovost je vysoká napříč značkami. Dobrou zprávou je, že s většinou si v opravně poradí, a proto není třeba kupovat nové.

Výsledky francouzského průzkumu (původní článek naleznete zde) ukázaly, že menší domácí spotřebiče (například vysavače, kávovary, žehličky, mikrovlnky nebo kuchyňské roboty) působí svým majitelům více problémů než ty velké, jako jsou ledničky nebo pračky. Ani jedna značka nedostala známku „velmi dobře“ (známkovalo se obdobně jako v testech dTestu, tedy na škále velmi dobře, dobře, uspokojivě, dostatečně, nedostatečně) za žádný z šesti vybraných typů výrobků a tři čtvrtiny byly označeny pouze jako uspokojivé nebo horší.

Nejlépe si vedly domácí roboty, kde 6 ze 7 značek dostaly „dobře“ a pouze Philips „uspokojivě“. Mikrovlnky rovněž patřily k lépe hodnoceným –6 z 25 značek dostalo dostatečnou známku a zcela propadla jen Beko. Ukázalo se, že cena není pro kvalitu a spolehlivost mikrovlnné trouby směrodatná. Mikrovlnky značek Ikea, Lidl nebo Silvercrest si vedly lépe než ty dražší, žehličky Silvercrest a Calor byly nejspolehlivější a ve srovnání kuchyňských robotů předčil Silvercrest i dražší Moulinex nebo Kenwood.

Zklamáním byly výsledky výzkumu v kategorii klasických i kapslových kávovarů na espreso. Polovina značek, tedy 5 z 10 sledovaných, byla oznámkována „nedostatečně“, včetně Lavazzy a Illy. Třetina spotřebičů měla podle respondentů nějakou poruchu. Nejlépe dopadly značky De‘Longhi, Magimix a Krups, ale ani ty nedosáhly na více než uspokojivé hodnocení.

Vysavače a tyčové vysavače jsou též problematické. U klasických vysavačů bylo pouze 5 z 16 značek vyhodnoceno „dobře“. Patřily k ním i tyčové přístroje s logem Dyson nebo Rowenta, ale Electrolux a Bosch se zařadily pouze mezi uspokojivé.

Francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir připomíná, že nespolehlivost domácích spotřebičů zatěžuje nejen peněženky spotřebitelů, ale je rovněž ekologickou hrozbou. Vyhazováním levnějších rozbitých výrobků se přispívá k 16–23 kg elektrického odpadu, který vyprodukuje ročně každý Francouz. Přitom většinu závad lze opravit a jedná-li se o větší poruchu nebo o dražší přístroj, je možné využít služeb nezávislých opraven.

Související články