poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Před září displejů mají ochránit speciální brýle. Nefungují

14.3.2019

Brýlové filtry, které mají bránit oči před škodlivým účinkem světla z počítačových monitorů, nemají velký účinek, ukázal francouzský test. Snižují riziko o méně než šestinu.

Modré světlo neboli světelné vlny z modré části spektra tvoří značný díl záře obrazovek počítačů, tabletů či chytrých telefonů. Předpokládá se, že má nepříznivé účinky na oční sítnici a na cirkadiánní rytmus, určující dobu spánku a bdění. Trh proto nabízí brýle s úpravou, která před tímto rizikem mají chránit. Příslušné filtry lze použít na dioptrických i na obyčejných sklech.

Kolegové z francouzské spotřebitelské organizace UFC–Que Choisir se rozhodli přesvědčit o účinnosti nabízených filtrů a otestovali dva modely, každý z jiné renomované oční optiky. Řídili se bezpečnostní normou pro žárovky LED a změřili, nakolik brýlová skla s filtrem sníží účinek tzv. modrého světla z obrazovky počítače a tabletu. Podle výsledků pak vypočítali čas, o který ochrana prodlouží bezpečnou dobu vystavení oční sítnice záření z monitoru. Závěry zklamaly spotřebitelská očekávání.

Navzdory slibům výrobců a názorným demonstracím prodejců prodloužily brýle s prvním filtrem bezpečnou dobu pouze o 14 % a s druhým o 17 %. To znamená, že pokud bychom se bez nich dívali do obrazovky bez rizika jednu hodinu, s brýlemi by se jednalo zhruba o hodinu a deset minut. Další výrobce, který nabízí pouze brýle s filtrem, sám uvádí ochranu okolo 20 %, což není o moc více než testované vzorky.

Související články