poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Otestujte si sluch pomocí mobilu, aplikace je zdarma

20.3.2019

Světová zdravotnická organizace WHO vyvinula a zprovoznila bezplatnou mobilní aplikaci, která umí zachytit sluchové problémy uživatele a poskytnout mu rady, jak v případě poruchy dále postupovat.

Aplikace (bližší informace a odkaz ke stažení naleznete zde, v současnosti je k dispozici pouze v anglickém jazyce) umožňuje opakovanými testy sledovat stav sluchu a uvědomit si případné změny. Každý by měl jednou za čas zjistit, jak dobře slyší, zejména osoby starší 60 let, lidé pracující v hlučném prostředí, poslouchající hlasitou hudbu v dlouhých časových úsecích nebo postižení různými ušními problémy. Podle WHO žije mnoho osob s nediagnostikovaným stupněm oslabení sluchu.

Test v aplikaci je založen na prověřené metodě. Uživateli nabízí 23 zvukových sad, z nichž každá obsahuje 3 číslovky vyslovené na pozadí šumů různého druhu a intenzity, jak to bývá v běžném životě. Po každé z nich navolí spotřebitel na displeji odpovídající číslice podle toho, jak je slyšel, a aplikace mu přehraje další sadu. Po ukončení testu program shrne výsledky a prozradí rady a návod, jak dále postupovat. Skóre lze v aplikaci uložit a nastavit ji tak, aby pravidelně připomínala nutnost dalšího testu.

Kolegové z britské spotřebitelské organizace Which? sluchovou aplikaci WHO otestovali a došli k závěru, že její používání je jednoduché a bezproblémové. To však zatím platí pouze v systému Android. Na iPhonu působil program opakované potíže, bránící pořádnému vyzkoušení. WHO již byla na problém upozorněna.

Při nízkém počtu bodů vám aplikace poradí, abyste navštívili odborníka. Obraťte se na svého praktického lékaře pro doporučení vhodného specialisty ORL. Včasné zachycení sluchových problémů je velmi důležité pro stanovení příslušné léčby a zabránění úplné ztráty sluchu. Na lékaře je nutné se obrátit v případě, že ostatní lidi při rozhovoru dobře neslyšíte, že je neustále žádáte o opakování řečeného osobně nebo do telefonu, když vás soustředění na mluvený projev unavuje, když neustále zesilujete zvuk televize či rádia nebo vám zvoní v uších.

Prohlídka u specialisty se bude lišit od toho, co znáte z aplikace WHO. Lékař vám může pustit do sluchátek zvuky různé a v průběhu vyšetření klesající intenzity a vy budete mačkat tlačítko při zaznamenání každého z nich. Můžete být podrobeni testu, který zjišťuje zvukovou vodivost kostí v uchu – za ušní boltec vám bude umístěn vibrační senzor a znovu budete mačkat tlačítko podle toho, co uslyšíte. Jedná se o bezbolestné metody, která pomáhají lépe určit diagnózu.

Související články