poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mnoho prostředků na nádobí může vyvolat alergické reakce

26.3.2019

Některé přípravky na mytí nádobí obsahují škodlivé chemikálie, vyvolávající například alergii. Dánský průzkum upozornil na konkrétní rizika i na existenci bezpečných produktů.

Při ručním mytí nádobí přichází naše kůže do přímého styku s látkami, kterým je lepší se vyhnout. Patří k nim třeba alergizující konzervant methylisothiazolinon, jehož použití je zakázáno v nesmyvatelné kosmetice (krémech, tělových mlécích apod.). Právě přítomnost této látky byla nejčastějším prohřeškem v testu dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk. Alergie patří k často diagnostikovaným nežádoucím reakcím na úklidové a čisticí prostředky. Použití methylisothiazolinonu však naštěstí mírně klesá – zatímco v roce 2016 byl nalezen v 12 vzorcích z 33, nyní jej obsahovalo jen 10 z 65.

Do testu byly zařazeny výrobky různých značek a cen a jejich složení bylo srovnáno podle údajů na obalech. 17 z celkem 65 vybraných produktů vyšlo velmi dobře a mohou být považovány za bezpečné.

V ostatních vzorcích byla různá množství látek, které mohou vyvolat zdravotní potíže. Patří k nim potenciálně alergizující parfémy, rostlinné výtažky, zmiňovaný methylisothiazolinon a jemu blízký benzisothiazolinon, předpokládané endokrinní disruptory butylphenyl methylpropional a kyselina salicylová, zdraví škodící diethanolamin nebo látky poškozující životní prostředí jako limonen či methylisothiazolinon.

Samotná přítomnost problematických složek nemusí způsobit nepříjemné reakce, ale v kombinaci s účinkem dalších běžně používaných výrobků může vést k potížím. Proto je vhodné se vyhýbat rizikovým sloučeninám. Je to jednoduché. Stačí číst složení na obale nebo na internetových stránkách výrobce či volit ekologické a zdraví šetrné značky a výrobky. Sledujte rovněž koncentraci a dávkování produktů – některé je třeba ředit více, aby nedráždily kůži. Jste-li citliví na účinky mycích prostředků, používejte při práci s nimi gumové rukavice.

Související články