poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Polovina českých bazarů a zastaváren při kontrole propadla

27.3.2019

Více než polovina loňských kontrol České obchodní inspekce v bazarech a zastavárnách odhalila porušení zákona. Oproti roku 2017 došlo k mírnému zlepšení, situace je však stále vážná a prověrky budou pokračovat.

Inspektoři provedli 433 kontrol v provozovnách na území celém České republiky a ve spolupráci s živnostenskými úřady a Policií ČR zjistili nedodržení legislativy v 50,8 % prověřených případů. Uložili celkem 229 pokut v celkové výši 497 000 Kč a zakázali prodej více než 90 výrobků v hodnotě 5529 Kč.

Bazary a zastavárny nejčastěji nesprávně nebo nedostatečně informovaly o rozsahu, podmínkách a způsobech reklamace či místě jejího uplatnění nebo v dokladu o koupi neuvedly, že se jedná o bazarové či vadné zboží. V některých provozovnách prodávající neseznámili spotřebitele s cenou výrobků nebo služeb, nevydali na požádání řádný doklad o koupi nebo od ostatních produktů viditelně neoddělili výrobky použité, upravené nebo vadné. V 49 případech pracovníci nedodrželi povinnost identifikace klienta a porušili tak nařízení zákona o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování.

Ač se v roce 2018 jednalo o poklesu počtu prohřešků o 4 % ve srovnání s rokem předchozím, odhalení je hodně a Česká obchodní inspekce proto bude bazarům a zastavárnám i nadále věnovat zvýšenou pozornost, uvedl ředitel Mojmír Bezecný.

Související články