poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vakcína proti HPV snižuje riziko rakoviny. Není však všemocná

3.4.2019

Očkování proti rakovině děložního hrdla snižuje riziko abnormálních změn tkání, které mohou vést k zhoubnému bujení. Vakcína ovšem neposkytuje stoprocentní ochranu, protože neúčinkuje proti všem lidským papilomavirům (HPV). Nenahrazuje tak nutnost pravidelných preventivních prohlídek.

Děložní hrdlo nebo děložní krček je nejspodnější část dělohy, která ústí do pochvy děložním čípkem. Papilomavirová infekce je u člověka běžná a v životě ji prodělají skoro všechny sexuálně aktivní ženy. Často proběhne zcela bez povšimnutí. Když se jedná o vysoce rizikový typ HPV, může narušit tkáně děložního hrdla. Ty se obvykle zahojí bez následků. Někdy je však účinek dlouhodobý a může se postupně vyvinout předrakovinový stav, který pak způsobí rakovinu děložního hrdla.

Příslušné očkovací látky mají chránit před vznikem infekce způsobené HPV a redukovat riziko následného onemocnění rakovinou. Profesionálové doporučují jejich aplikaci u dívek, které ještě neměly pohlavní styk, protože je důležité, aby nepřišly před očkováním do styku s papilomavirem obsaženým ve vakcíně. Častými přenašeči papilomavirů jsou muži. I je může postihnout infekce. Riziko vzniku rakoviny je však o něco nižší než u žen – nejčastěji bývá postižena   oblast konečníku, penisu nebo v sliznici úst či krku.

Belgicko-britský výzkumný tým vědeckého uskupení Cochrane shrnul výsledky zveřejněných studií o účinku dvou starších očkovacích látek, které již nejsou na našem trhu. Závěry ukazují, že očkování proti HPV snižuje riziko abnormálních změn tkání. Během šesti let po očkování byly podezřelé změny zaznamenány u jedné ze 100 žen, zatímco u neočkovaných to byly 3 ženy ze 100. Šest let je však poměrně krátká doba a účinek nebyl zkoumán v delším časovém horizontu. Je také známo, že vakcína nebrání přede všemi karcinogenními HPV.

Zveřejněné studie nebyly zaměřeny na vedlejší účinky. U pacientů se po očkování může objevit bolest, zarudnutí a svědění v místě vpichu, horečka, bolest hlavy, únava, střevní potíže nebo bolesti svalů. Alergické reakce jsou velmi vzácné.

U nás se očkuje několika přípravky. Ty chrání před různým počtem papilomavirů. Některé vakcíny vyvolávají tvorbu protilátek rovněž proti virům způsobujícím genitální bradavice. Očkovací látka je vždy na předpis a s její volbou a aplikací pomůže praktický lékař, pediatr, gynekolog i lékař v očkovacím centru. V České republice je toto očkování hrazeno ze zdravotního pojištění dívkám, kterým je aplikována první dávka od 9 let do dne jejich 14. narozenin.

Zatím nebylo zjištěno, po jak dlouhou dobu očkování proti lidským papilomavirům pacienta ochrání, zda záleží na věku či pohlaví, ani zda je třeba přeočkování. Přesto se zdá, že se jedná o účinný krok, který riziko skutečně snižuje. Ani tak není ochrana stoprocentní, a proto jsou preventivní prohlídky velmi důležité. Během nich lze odhalit předrakovinové změny tkání, které lékař odstraní malým gynekologickým výkonem zvaným konizace.

Související články