poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mnoho e-shopů má stále potíže s dodržením práv spotřebitelů

11.4.2019

Při loňských kontrolách internetových obchodů odhalila Česká obchodní inspekce porušení závazných právních předpisů v 85,8 % případů. Většinou se jednalo o nedodržení práv spotřebitelů a zákona na jejich ochranu.

ČOI se zaměřuje zejména na e-shopy, které vyhodnotí jako problematické při vlastním průzkumu nebo na základě signálů od zákazníků a dalších subjektů. V roce 2018 prověřili inspektoři plnění povinností vyplývajících ze zákona o ochraně spotřebitele u 992 internetových prodejců a odhalili nedodržení zákonných norem u 851 z nich. Stejně jako v dřívějších letech převládalo několik hlavních přestupků – chybějící nebo nedostatečná informace o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, klamavé obchodní praktiky, neúplné informování o rozsahu, možnostech, způsobech a místech reklamování koupeného zboží. Celkem se přišlo na 1909 porušení spotřebitelského zákona.

V roce 2018 bylo za nedostatky zjištěné při kontrolách České obchodní inspekce uloženo 1031 pokut v celkové výši 8 563 000 Kč. Nejvíce (400 000 Kč) – musela zaplatit švýcarská společnost HMK GmbH za praktiky svého e-shopu www.mincovni-obchod.cz. Ten používal agresivní a klamavé praktiky, když například lživě udávala kámen umístěný do jisté mince za český granát nebo spotřebitelům zasílala nevyžádané zboží. Alza.cz byla sankcionována 150 000 Kč za nekalé obchodní praktiky včetně přidání neobjednaného a nevyžádaného zboží do virtuálního košíku při nákupech. Stejně vysokou částkou byla pokutována společnost TERAE BUSINESS s.r.o. za stránky www.trmobile.cz a www.androidlevne.cz, jelikož ve svých obchodních podmínkách neopodstatněně požadovala, aby zásilka byla při reklamaci kompletní (včetně příslušenství a veškeré dokumentace), v původním obalu, ve stavu, v jakém byla dodána, a aby zboží bylo řádně vyčištěno. Legislativa ovšem nic z toho nenařizuje a neumožňuje odmítnutí reklamace prodejcem při nedodržení těchto jeho požadavků.

Kontroly ČOI také potvrdily dlouhodobou tendenci přesunu prodeje internetových obchodů na sociální sítě.

Související články