poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na internetu byly miliony nechráněných soukromých údajů Facebooku

16.4.2019

Přes 540 milionů osobních informací a aktivit z Facebooku bylo uloženo třetími stranami na nezabezpečených uložištích, zjistila americká firma pro kybernetickou bezpečnost UpGuard.

Data obsahovala jména uživatelů, přehled o lajcích, komentáře i další údaje. Na cloudových serverech Amazonu byla uložena ve dvou částech. Ta větší čítala 146 GB a patřila mexické mediální společnosti Cultura Colectiva, menší měla 22000 záznamů a pocházela z facebookové aplikace At the Pool, která se nepoužívá od roku 2014. Nejednalo se o údaje ukradené hackery, nýbrž o legálně získané informace z běžného fungování sociální sítě. Nelze zpětně zjistit, zda se k nim dostali podvodníci. Obě složky již byly na popud UpGuard z veřejného uložiště smazány.

Facebook se svých obchodních zájmů jen tak nevzdá a tento případ připomíná, že s tím musíme počítat. Rizikové může být právě zpřístupnění informací třetím subjektům, zejména aplikacím. Ty mohou obsahovat chyby v konfiguraci svých databází, mnoho údajů pak může být veřejně zpřístupněno a snadno vyhledáno. Bránit se lze pravidelnou změnou hesla a odmítnutím přístupu třetích stran ke svému účtu. To také znamená vyhýbat se přihlašování k internetovým službám a účtům přes Facebook. Jak zjistit, komu jste dali přístup ke svým datům, a jak to odvolat, zjistíte v našem článku zde (https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-6539/na-facebooku-toho-na-sebe-neprozrazujte-prilis). Než se do toho pustíte, zvolte si pro každou službu nové přihlašovací heslo, protože se k nim z Facebooku už nedostanete.

Zajistíte-li svůj facebookový profil dvoustupňovým zabezpečením, znesnadníte práci každému, kdo by se do něj chtěl nabourat. Mějte však na paměti, že Facebook může používat vaše telefonní číslo k reklamním účelům a že za určitých podmínek jej uvidí také jiní uživatelé. Pro dvojstupňovou identifikaci je proto vhodnější použít aplikace jako jsou Duo Mobile nebo Google Authenticator.

Související články