poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

UV filtry v kosmetice nestačí. Proti slunci ochrání pouze opalovací přípravky

17.4.2019

Běžnými pleťovými krémy s přidanými filtry SPF nelze dosáhnout účinné ochrany pokožky před škodlivým účinkem slunce. Jejich faktor je příliš nízký a neaplikujeme je správně.

Kosmetické přípravky 2v1 jsou málokdy rovnocennou náhradou pro dva jednotlivé produkty s užším zaměřením. Platí to i pro pleťové krémy s ochranným filtrem proti slunečnímu záření, jak potvrdila nová studie zveřejněná ve vědeckém časopise Plos One. Výsledky ukázaly, že problematický je už samotný způsob roztírání. Uživatelé běžný denní krém neaplikují správně na oblast okolo očí, která je častým místem výskytu rakoviny kůže. Přitom pleťový krém pálí v případě proniknutí do oka mnohem méně ve srovnání s ochrannými produkty, nebo nepálí vůbec.

Kosmetické přípravky s přidaným SPF však nenahradí zvláštní ochranné produkty ani při správné aplikaci. Většinou mají SPF 15, který je příliš nízký a nestačí. Dermatologové doporučují vyšší ochranu, ti američtí SPF 30 a vyšší. Aplikace vyššího množství s nižším faktorem účinek nezvyšuje, ale i produktu se silnějším filtrem musíte použít dost na to, aby měl ten správný efekt. Například docílit správné ochrany make-upem s SPF nelze, protože bychom jej museli aplikovat tolik, že by to bylo příliš nápadné a nehezké. To platí i pro tónovací, hydratační, BB nebo CC krémy s SPF. Všechny je nutné používat v kombinaci s opalovacími přípravky, které je nutné aplikovat na každou část tváře, šíje a uší, která bude vystavena slunci. Jelikož nelze potřít celou plochu očních víček, aniž bychom podráždili oči, patří k nutné ochraně nošení kvalitních slunečních brýlí i klobouku či čepice s širokým lemem.

Velmi citlivým místem tváře jsou rty, které vystavujeme slunci po celý rok a na jejichž ochranu před jeho paprsky často zapomínáme. Přitom právě na rtech záření často vyvolá vznik rakovinových buněk. Rtěnky a balzámy pomáhají za předpokladu, že obsahují SPF 30 nebo vyšší. Aby správně účinkovaly, musíme je aplikovat opakovaně a během celého dne, protože se ze rtů snadno stírají. Lesklé přípravky zvyšují riziko spálení, proto pod ně musíme aplikovat SPF.

Výrobky s SPF je třeba aplikovat každé dvě hodiny. Je ovšem těžké si představit, že se někdo bude každé dvě hodiny odličovat kvůli nanesení opalovacího krému pod make-up. Řeší to ochranné pudry s vysokým faktorem SPF, které se aplikují přes make-up. Doporučujeme také nezapomínat na pokrývku hlavy s krempou, slunečník nebo obyčejný deštník, kdykoli jdete ven. Nemáte-li je, zdržujte se ve stínu.

Související články