poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropou se šíří nebezpečná kvasinka. K nám zatím nedorazila

22.4.2019

Kvasinka Candida auris se snadno šíří mezi lidmi s narušenou imunitou, je odolná vůči běžným lékům a může vést až k smrti. Jedná se o nemocniční fenomén dlouhodobě sledovaný zdravotnickými organizacemi.

Candida auris je patogenní mikroorganismus z rodu kvasinek. Byl poprvé izolován před deseti lety z ušního vzorku pacienta (auris znamená latinsky ucho), ale v odborné literatuře lze najít zmínky o jeho výskytu již od roku 1996. Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí ECDC a americké Centrum pro kontrolu nemocí CDC dlouhodobě monitorují jeho výskyt a dohlížejí na to, aby byly jednotlivé země vybaveny prostředky pro identifikaci a kontrolu nad jeho výskytem. Kvasinka se přenáší velmi snadno mezi nemocničními odděleními a přežívá celé týdny. Šíří se přenosem mezi lidmi či kontaktem s kontaminovanými plochami a předměty. Je rezistentní vůči obvyklým antimykotickým přípravkům. Řešením v takových případech je kombinovaná léčba a vysoké dávky.

Candida auris napadá různé části těla a může způsobit invazivní kandidózu, kdy se infekce šíří prostřednictvím oběhového systému po celém organismu a škodí i životně důležitým orgánům. Není-li léčena vhodným způsobem, může vést až k ohrožení života. Poměrně vysoká úmrtnost však není způsobena primárně škodlivostí kvasinek, nýbrž kombinací jejích působnosti se zhoršeným stavem pacienta již postiženého jinou vážnou chorobou a sníženou imunitou. Proto je Candida auris problémem zejména nemocničních zařízení, kde jsou pacienti zranitelnější. Nejvíce takových infekcí bylo pozorováno u osob s cukrovkou, HIV nebo agresivnějšími nádory. Téměř všichni byli vystaveni invazivním léčebným úkonům, byli po operaci nebo měli zavedený žilní či močový katetr, což jsou všechno případy se zvýšeným rizikem vzniku infekce.

Výskyt onemocnění způsobených Candida auris v Evropě se během posledních let podstatně zvýšil. Podle ECDC bylo od roku 2013 nahlášeno 150 případů akutní infekce a 470 případů pacientů s infekcí bez jakýchkoli symptomů. Problémy byly zaznamenány ve Spojeném království, Španělsku, Rakousku, Belgii, Německu, Francii a Norsku. Tam, kde žádné nebyly, lze těžké zjistit, zda se jednalo o skutečnou absenci problémového mikroorganismu či pouze o nedostatek údajů. Nárůst sporadického výskytu Candidy auris totiž vypovídá o tom, že její šíření v nemocnicích a mezi nimi mají na svědomí zdraví nositelé bez jakýchkoli projevů onemocnění.

Související články