poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Řeřicha peruánská má být zázračná pro potenci. Je tomu skutečně tak?

23.4.2019

Doplňky stravy s obsahem kořenu maka mají zlepšit potenci a chránit před různými sexuálními potížemi mužů i žen. Pravdivost těchto slibů nebyla dostatečně prozkoumána, studie jsou nedůvěryhodné a spolehlivé důkazy zatím chybí.

Řeřicha peruánská, Lepidium meyeni, maca nebo počeštěně maka je velmi odolná rostlina z drsných podmínek peruánských And, kde odolává silným větrům, mrazu i intenzivnímu slunečnímu záření. Lidé proto věří, že užívání jejího kořene jim pomůže být stejně odolní. Maku měli už odpradávna používat Inkové pro zlepšení potence. Údajně udržuje správnou hormonální rovnováhu a pomáhá tak ženám i mužům zbavit se problémů při sexu - například erektilní disfunkce, sexuální averze, problémů s orgasmem či bolesti při pohlavním styku.

Rakouská organizace Medizin transparent podnikla rešerši, aby zjistila, nakolik jsou tyto sliby opodstatněné. Našla tři malé studie zkoumající účinky maky při poruchách erekce u mužů a při sexuálních problémech žen, které však nebyly vedeny důsledně a jejich výsledky proto nejsou spolehlivé. Tři výzkumy se též soustředily na posílení libida u mužů bez sexuálních potíží, ale ani ty nejsou na potřebné vědecké úrovni, aby z nich bylo možné vycházet. Nikdo zatím cíleně nesledoval možné vedlejší účinky užívání maky.

Problémy se sexem běžně mají ženy i muži a vznikají zpravidla s postupujícím věkem. U žen se většinou jedná o nechuť k sexu, vaginální suchost, problémy s dosažením orgasmu nebo bolest při styku. U mužů jsou nejčastější erektilní disfunkce a snížená chuť na sex. Příčiny jsou různé. Stres a různé duševní problémy, jako je deprese, mohou narušovat radost ze sexu. Kardiovaskulární nemoci postihují mužskou potenci. Zdravotní potíže žen s pochvou, dělohou nebo močovými cestami mohou rovněž vést k potížím při sexu. Hormonální změny, například v menopauze, také hrají svou roli, ale nelze zapomínat ani na nežádoucí účinky některých léků, včetně antidepresiv.

Existuje mnoho způsobů léčby sexuálních potíží, od psychoterapie a párové terapie až po různé léky. Který z nich zvolit, nejlépe poradí kvalifikovaný lékař.

Související články