poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak mýt nádobí ekologičtěji? Zaměřme se na obaly

29.4.2019

Přípravky na mytí nádobí musejí být přírodně rozložitelné a prodávané v recyklovatelných obalech. Životnímu prostředí někdy více prospěje koupě většího balení než výrobku s ekologickým označením.

Britská spotřebitelská organizace Which? zkoumala, co si spotřebitelé představují pod pojmem ekologický přípravek na mytí nádobí. Zjistila, že mnozí nevědí, co od výrobku s ekologickým označením očekávat. Pro většinu z 11095 dotázaných jde o biologicky rozložitelné produkty. K dalším frekventovaným odpovědím patřila recyklovatelnost, absence testování na zvířatech, označení fair trade nebo snadná odstranitelnost z odpadních vod.

Ve skutečnosti neexistuje jednotná definice ekologického výrobku na mytí nádobí. Přesto platí jistá pravidla, která jsou povinná nezávisle na označení pro všechny výrobce. Legislativa EU stanoví pro tenzidy neboli saponáty, jež jsou hlavní složkou mycích prostředků, specifickou normu stupně biologického rozkladu na oxid uhličitý, vodu a minerální soli a jejich bezpečnosti pro životní prostředí.

Všechny vzorky v  nedávných testech organizace Which? měly biologicky rozložitelné složení, nebyly testovány na zvířatech a septik je snadno odstraní z odpadních vod. Složení výrobků s ekologickým označením se ukázalo být šetrnější. Některé značky nabízejí náhradní náplně a všichni výrobci používají recyklovatelné lahve, ovšem víčka jsou vždy z hůře recyklovatelného polypropylenu (PP).

Volba přípravku s ekologickým označením tak není vždy nejuvědomělejším řešením. Menší balení vydrží méně, musíme si jej kupovat častěji, použijeme více plastových obalů a spotřebujeme více pohonných hmot na cestách do obchodu. S prostředky se špatnými mycími vlastnostmi vyplýtváme více vody. Překvapivě lepší pro naši planetu tak mohou být produkty ve velkém balení, byť může jít o obyčejnou levnou značku s nudným designem a bez jakékoliv ekologické certifikace.

Související články