poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nenechte se zmást falešnými recenzemi produktů v e-shopech

30.4.2019

Internetový gigant Amazon se potýká s tisícovkami falešných zákaznických hodnocení. Ta vynáší výrobky převážně neznámých značek na přední místa v oblíbenosti.

Podle loňského průzkumu bere ohled na recenze uživatelů v internetových obchodech 97 % britských zákazníků. Výsledky nového výzkumu spotřebitelské organizace Which? ukazují, že na uživatelské recenze není vždy spolehnutí. Součástí výzkumu bylo mapování 14 kategorií výrobků (mimo jiné fotoaparáty, chytré náramky, sluchátka či hodinky) na Amazonu. Při vyhledávání se na prvních místech objevovalo zboží neznámých značek s desetitisíci kladných a neověřených hodnocení, někdy napsaných během pouhého dne. U některých produktů se dokonce objevují zcela nesouvisející popisky.

Nejvíce podezřelých hodnocení bylo nalezeno u sluchátek. Při vyhledání podle hodnocení hodnocení byly na první stránce výsledků pouze značky, o kterých techničtí experti z Which? nikdy neslyšeli. 71 % výrobků mělo dokonalé pětihvězdičkové recenze. Prvních pět modelů dostalo dohromady 5425 spotřebitelských pochval. 87 % zákaznických názorů v kategorii nebylo ověřeno, tedy nepocházelo od klientů, kteří si výrobek koupili na Amazonu. 24 výrobků obdrželo 10000 doporučení, často seskupených do krátkého časového úseku, mnohé se opakovaly nebo se týkaly zcela jiného zboží. Například na sluchátka neznámé značky Celebrat přišlo 439 pětihvězdičkových hodnocení během jednoho dne. Stejná byla situace u foťáků, autokamer, náramků na fitness a chytrých hodinek. Zpravidla se jednalo o značky ZagZog, Gejin, Idoosmart, AiLian, Cqueang, Zhuorui, Qianfuyin, Vogek, Ktaoism.

Jak zmiňujeme výše, neověřené recenze jsou nejčastější. Nicméně prodej na e-shopu může rovněž být fingován, jak jsme upozornili v dřívějším článku. (https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-7002/internet-suzuji-falesne-recenze-vyrobku).

Amazon se snaží podezřelé recenze soustavně mazat. V posledních třech letech jich z oddělení spotřebičů odstranil 78000 včetně všech, které výzkum spotřebitelské organizace objevil.

Britský standardizační institut (BSI) vytvořil normu pro obchodníky, která má klamání zákazníků falešnými recenzemi zabránit. Vztahuje se na způsoby moderování a zveřejňování názorů, na zacházení s těmi falešnými a na správné informování klientů. Pro prodejce je zatím norma dobrovolná. Nabízí rady, jak ověřovat pravost hodnocení, udržovat jejich rovnováhu, umožnit správcům a pravidelným uživatelům nahlásit podezřelý obsah, ale i další způsoby, jak efektivně dbát na férovost služeb.

Řešením pro spotřebitele je nevěřit slepě zákaznickým recenzím a používat selský rozum U výrobků neznámých značek buďte opatrní. Narazíte-li na stovky nebo dokonce tisícovky hodnocení, zpozorněte, zejména pokud jsou pouze či většinově kladná. Všímejte si opakujících se recenzí – může se jednat o slovo, výraz, větu nebo dokonce o stejného odesílatele. Nezapomínejte, že názory na výrobek, který nebyl prokazatelně zakoupen v příslušném e-shopu, bývají falšovány častěji. Sledujte dobu vložení – krátký časový úsek pro velký počet postů je signálem problému. Ověřte si prodejce rozkliknutím jeho profilu, ať se jedná o majitele celého internetového obchodu nebo o jednoho z mnoha prodejců na Amazonu či jiné obchodní platformě. Varovnými signály mohou být sídlo mimo EU, divný název, absence kontaktních údajů i nespokojení zákazníci. Neznámou značku zadejte do internetového prohlížeče – pokud ve výsledcích najdete pouze údaje z Amazonu, může se jednat o falešné či neregistrované výrobky, výrobce a prodejce.

Související články