poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bio zelenina je náchylnější k vyššímu obsahu bakterií i dusičnanů

6.5.2019

Spotřebitelé by neměli zanedbávat umytí zakoupených plodin. Testy provedené v Bulharsku ukázaly, že listová zelenina z obchodů i trhů obsahuje vysoké množství dusičnanů a nebezpečných bakterií. Ohroženější jsou výpěstky biozemědělství.

S jarem přichází i příjemná možnost dopřát si čerstvou sezónní zeleninu. Čerstvá zelenina však může nést i rizika, jež si často neuvědomujeme. Biozemědělství má kromě řady pozitiv také několik potenciálních negativ. Někteří farmáři používají organická hnojiva nebo kompost, jejichž obsah minerálů je těžko kontrolovatelný. V pěstovaných rostlinách se tak mohou hromadit dusičnany. Organická hnojiva obsahují rovněž patogenní bakterie, které ulpívají na povrchu rostlin, pronikají do jejich tkání a mohou vniknout do lidského těla. Ještě, než se začtete do následujících řádků, zdůrazňujeme, že výsledky testů jsou vztažitelné na oblast Bulharska a nemusí nutně odrážet realitu na našem území.

Bulharská spotřebitelská organizace Aktivni potrebiteli provedla laboratorní testy 18 vzorků zelených salátů a čerstvé cibulky z obchodních řetězců i městských trhů a objevila koliformních bakterie v 16 z nich, bakterii Escherichia coli v 11 a zvýšený obsah dusičnanů ve 3 vzorcích. Nález dusičnanů nebyl příliš častý a nepřesahoval o mnoho evropské normy. Jejich přítomnost sice není pozitivní, větším negativem je však množství bakterií.

Koliformní bakterie se běžně vyskytují v přírodě, jsou hojně obsaženy v půdě a vodě, odkud se dostávají i na rostliny. Jejich výskyt v potravinách je varovným signálem, například nezávadná pitná voda nesmí obsahovat žádné koliformní bakterie. Jednou z nich je bakterie Escherichia coli neboli E. coli, která přebývá ve střevech lidí a zvířat a vylučuje se stolicí. Obvykle je neškodná, ale některé její druhy mohou být životu nebezpečné, zejména pro malé děti a osoby se sníženou imunitou. Vyvolává infekce, dětskou meningitidu, záněty a další vážné nemoci. V roce 2011 způsobila E. coli O104:H4 z klíčkového salátu v Německu otravu 4000 osob. 53 lidí zemřelo. Jen v roce 2018 vypukly dvě velké epidemie otravy E. coli z římského salátu v USA, kde mají zkušenosti i s častými otravami cibulí nebo špenátem v důsledku používání organických hnojiv.

E. coli se nesmí vyskytovat v pitné vodě a v potravinách je povoleno pouze přesně určené maximálním množství. Bulharští kolegové zkoumali výskyt koliformních bakterií na koupené zelenině jako známku fekálního znečištění a potenciálního rizika přítomnosti dalších patogenních mikroorganizmů. Pozitivní nález na téměř všech vzorcích svědčí o tom, že nezávisle na místě prodeje je zelenina značně bakteriálně kontaminována, nejspíše kvůli nedostatečnému ošetření před prodejem. E. coli svědčí o fekálním znečištění, které může být způsobeno organickými hnojivy, znečištěným nářadím, technikou nebo personálem či nesprávným skladováním.

Proto je nezbytné zeleninu před konzumací důkladně mýt. Oplachujte každý list zvlášť pod tekoucí vodou. Je vhodné listy nechat chvíli ve vodě odmočit, odmyje to z nich část dusičnanů a bakterií. Při koupi vybírejte nepoškozené a na pohled čisté kusy. Pamatujte, že ve zboží z farmářských trhů může být více dusičnanů a nebezpečných bakterií než ve zboží z kamenného obchodu.

Související články