poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kávové kapsle jsou neekologické. Řešením by mohly být rozložitelné materiály

7.5.2019

Kapsle na kávu ohrožují životní prostředí. Některé velké značky nabízejí vlastní recyklační programy, žádný z nich však není dokonalý. Řešení přichází od menších firem, které vyrábějí kompostovatelné kapsle.

Uvařit si kávu z kapsle je jednoduché, rychlé a pohodlné. Na náš komfort však doplácí životní prostředí. Kapsle bývají vyrobeny z plastů a hliníku a v přírodě by se rozkládaly až 500 let. Některé lze po rozebrání, vyprázdnění a vyčištění recyklovat. Jde však o piplavou a časově náročnou činnost. Ani tak si s drobnými a rozmanitými kapslemi standardní recyklační zařízení zcela neporadí.

Kolegové z britské spotřebitelské organizace Which? zkoumali, jak k tomuto problému přistupují výrobci, kteří na produkci a prodeji kávových kapslí vydělávají. Zjišťovali náročnost recyklace a kompostování kapslí několika velkých značek.  Několik výrobců má vlastní recyklační program, ale žádný není dokonalý. Například recyklovat s Dolce Gusto lze pouze při nákupu na e-shopu značky a Tassimo sice spolupracuje s recyklační společností TerraCycle, ale sběrných míst je pro celé Spojené království málo.

Novinkou jsou kompostovatelné kapsle od velkého počtu menších a nezávislých firem. Lze je zpravidla používat s kávovary značky Nespresso, ale Lavazza má vlastní kompostovatelné kapsle a do září 2019 se chystá vyřadit ze své produkce všechny ostatní. Kompostovatelné kapsle jsou z biologicky rozložitelných surovin s vlastnostmi srovnatelnými s plastem. Patří k nim kukuřičný škrob, cukrová třtina nebo dokonce bodláky. Kapsle kompostovatelné v domácích podmínkách se rozloží do půl roku. Ostatní je třeba vyhodit do kontejneru s biologickým odpadem. V kompostovacím závodě jsou pak rozkládány v prostředí podporujícím růst potřebných mikroorganismů. Nevýhodou kompostovatelných kapslí na kávu je jejich vysoká cena.

Z velkých značek ze srovnání vyšlo nejlépe Nespresso. Má vlastní recyklační schéma originálních značkových kapslí. Každý kamenný i internetový obchod Nespresso disponuje recyklačními pytli. Ty lze po naplnění odnést do jeho provozoven (3 v Praze a 1 v Brně), nebo je odevzdat společnosti DPD při dodání dalšího objednaného zboží. Ve Velké Británii je však tímto způsobem recyklováno pouze 21 % kapslí, což není mnoho. Do kávovarů Nespresso lze použít i kapsle s jinými značkami kávy, u nichž je způsob recyklace uveden na obale.

Lavazza má převážně plastové kapsle a nemá vlastní recyklační program. Nicméně nabízí i kompostovatelné kapsle, které by plastové měly v budoucnu zcela nahradit. V současnosti je Lavazza jedinou značkou, která vyrábí kompostovatelné značkové kapsle do vlastních kávovarů.

Dolce Gusto nabízí recyklaci svých kapslí ve Spojeném království pouze za předpokladu, že jsou koupeny v jeho internetovém obchodu. Zákazník obdrží pytel od výrobce a po naplnění jej odevzdá na kterémkoli kontaktním místě smluvní dopravní společnosti. Existuje mnoho kapslí s kávou od jiných značek, které pasují do kávovarů Dolce Gusto, ale žádné nejsou recyklovatelné.

Kapsle Tassimo lze ve Velké Británii odnést do sběrných míst, provozovaných dobrovolníky, kterých je však velmi málo. Illy nenabízí žádnou přímou možnost recyklace svých kávových kapslí a kompostovatelné nevyrábí.                                                                                            

Ač jsou kávovary na kapsle lákavé, není to jediná možnost, jak si rychle a snadno uvařit dobrou kávu. Šikovnou volbou jsou přístroje na zrnkovou kávu nebo na espreso.

Související články