poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mistrovství světa v hokeji je za dveřmi, dejte si pozor na e-shop Viagogo

8.5.2019

Nekupujte vstupenky na mistrovství světa v hokeji na webových stránkách Viagogo. Skryté poplatky a neférové obchodní praktiky vám nákup nepříjemně prodraží. Před praktikami obchodu dlouhodobě varuje Česká obchodní inspekce i evropské spotřebitelské organizace.

Na navyšování cen během objednávky, nemožnost stornovat transakci, ovšem i na neplatné vstupenky či nevrácení peněz za zrušené koncerty ze strany Viagogo.com si za poslední rok u ČOI stěžovalo 140 českých spotřebitelů. Server před transakcí neinformuje řádně o konečné ceně. Když se po zadání platebních údajů k ceně lístků nečekaně přičte poštovné nebo rezervační poplatek, celý proces již nelze vrátit zpět a objednávku nejde zrušit.

Dokud zákazník vstupenky nedostal, může se obrátit na svoji banku a požádat ji o takzvaný chargeback, tedy vrácení platby. Zkušenost ukazuje, že mnohé banky i některé systémy elektronických peněženek pohotově vyhoví, i když takovou povinnost nemají. Platba bezhotovostním převodem z účtu však tuto možnost neposkytuje. Některé české banky již své zákazníky varovaly nebo dokonce transakce přes Viagogo blokují.

Podvedení spotřebitelé se mohou domáhat svých práv soudní cestou, avšak nejlepší je problémům předcházet a obracet se pouze na oficiální prodejce. Není to vždy jednoduché, protože Viagogo se objevuje na prvních místech v seznamech internetových vyhledávačů.

Se stejným problémem se potýkají všechny unijní země. Evropská spotřebitelská centra nemají zastoupení ve Švýcarsku, kde firma sídlí, a proto se nemohou snažit o mimosoudní řešení. Situaci komplikuje i skutečnost, že se nejedná o jednoznačný nákup a prodej zboží, protože Viagogo podle svých obchodních podmínek působí pouze jako zprostředkovatel a de facto pouze provizi. Jeho stránky neuvádějí ani informace o právech spotřebitelů či povinné údaje o mimosoudním řešení obchodních sporů, jak by podle nařízení EU měly. ČOI již uložila společnosti Viagogo AG pokutu 60000 Kč.

Související články