poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Které aerolinky nesmějí létat do Evropské unie?

9.5.2019

Evropská komise aktualizovala černou listinu leteckých společností, jejichž letadla nesmí operovat v Evropské unii z bezpečnostních důvodů.

Seznam, který lze najít na stránkách Evropské komise, sestává ze dvou částí. První (Annex A) zahrnuje aerolinky, které v EU nesmí létat vůbec. V druhé (Annex B) jsou společnosti, které podléhají jiným omezením na území EU. Jde například o zákaz létání se staršími modely letadel. Obě části se pravidelně obnovují a poté jsou zveřejňovány v Úředním věstníku Evropské unie.

Při nedávné aktualizaci byly z listiny vyškrtnuty dvě angolské letecké společnosti a přibyly na ni všichni letečtí dopravci z Moldavska kromě Air Moldova, Fly One a Aerotranscargo. Evropská komise bude nadále věnovat zvýšenou pozornost aerolinkám a orgánům pro civilní letectví v Bělorusku a Dominikánské republice.

V současnosti se v evropském vzdušném prostoru nesmí pohybovat 120 leteckých společností. 114 z nich pochází z 16 zemí, ve kterých letecká bezpečnost není na dostatečné úrovni. Zbývajících 6 aerolinek nesplňuje unijní bezpečnostní normy nezávisle na situaci v zemi svého původu.

Černá listina Evropské komise není pouze bezpečnostním opatřením. Motivuje letecké společnosti k dosažení žádoucích bezpečnostních standardů a pomáhá jim nabídnout pasažérům spolehlivější cestování. Podle evropské komisařky pro dopravu Violety Bulc se jedná o jeden z nejúčinnějších nástrojů k zajištění bezpečného létání. Cestujete-li mimo EU, vyplatí se zkontrolovat, zda zvolený dopravce není na seznamu nespolehlivých.

Související články