poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Limonády bez cukru obézním dětem nepomůžou

14.5.2019

Nápoje se sladidly místo cukru nesnižují počet kalorií v jídelníčku dětí do 19 let. Mohou naopak patřit k příčinám rostoucího počtu obézních. O konkrétních zdravotních dopadech zatím není dost poznatků.

Problematikou pití s umělými sladidly se zabýval americký časopis Pediatric Obesity. Odborníci při práci vycházeli z údajů amerického Národního výzkumu zdraví a stravování NHANES. Srovnali data získaná v letech 2011–2015 a soustředili se na celkový kalorický příjem a typy nápojů (nízkokalorické se sladidly, slazené cukrem a vodu), které v jeden sledovaný den pilo přes sedm tisíc dětí.  Denní energetický příjem dětí, které pily takzvané dietní nápoje, byl o 200 kcal vyšší než u těch, které dávaly přednost vodě. Nahrazení cukru v tekutinách sladidly proto problémy s nadváhou nevyřeší.

Zatímco o zdravotních neduzích plynoucích z nápojů s cukrem se ví, limonády se sladidly dost prozkoumané nejsou. Někteří odborníci zjistili, že mohou pomáhat při snižování váhy, další to naopak vyvracejí. I poslední výzkum má své nedostatky – soustředí se pouze na časový úsek 24 hodin, nezkoumá příčiny vyššího energetického příjmu, neřeší otázku, proč některé děti preferují nápoje se sladidly. Nelze také posoudit, zda se jedná o metabolický problém vyvolaný sladkostmi nebo třeba o zvýšení chuti k jídlu v reakci na sladkou chuť. Proto se vědecký tým věnuje hlubší analýze dat z NHANES a brzy se možná dočkáme konkrétnějších výsledků.

Většina výzkumů v této oblasti se zatím věnovala dospělým. Zpravidla přišly na to, že mezi účastníky, kteří pijí slazené nápoje, a těmi, kteří konzumují nápoje se sladidly, je zcela zanedbatelný rozdíl v míře ohrožení nadváhou, rakovinou, kardiovaskulárními onemocněními nebo metabolickými poruchami. Původní zprávu v anglickém znění naleznete na webu americké spotřebitelské organizace Consumer Reports.

Související články